BANJALUKA, Privredna komora Republike Srpske dodijelila je danas u Banjaluci detašmane, odnosno dozvole za rad za 34 privredna društva iz Srpske za izvođenje radova u Njemačkoj u detašmanskoj 2015/16. godini.
Predsjednik Privredne komore Republike Srpske Borko Đurić istakao je da su od tih preduzeća njih 26 korisnici detašmana iz ranijeg perioda, a devet su novoprijavljena privredna društva.
“Za nas je ovo bitan segment djelovanja jer ove firme svake godine ostvaruju oko 30 miliona evra prihoda, od čega se preko 70 odsto donese u Srpsku”, rekao je Đurić novinarima nakon podjele detašmana u Banjaluci.
Đurić je naveo da se to može smatrati “čistim izvozom, ostvarenim na osnovu izvršenog rada”.
“Zbog izvjesnih ograničenja nismo u mogućnosti da raspolažemo većim brojem detašmana, ali ono što je Republici Srpskoj dodijeljeno svake godine bude maksimalno iskorišteno”, rekao je Đurić.
On je naglasio da je bilo očekivano da se broj detašmana za BiH i Republiku Srpsku poveća, jer je, ulaskom Hrvatske u EU, jedan broj detašmana koje su oni koristili ostao slobodan.
“Nismo uspjeli dobiti dio tog kontigenta, a kako stvari stoje teško da će se išta promijeniti u tom pogledu”, rekao je Đurić.
Prema njegovim riječima, i ove godine posao raspodjele izvršen je u predviđenom roku, i to privrednim društvima koja su ostvarila pravo na učešće u kontingentu.
Zamjenik generalnog sekretara Spoljnotrgovinske komore BiH Zdravko Marinković rekao je da je prisustvo kompanija Srpske na tržištu Njemačke potvrda njihovog kvaliteta i opredijeljenosti da opstanu u vrlo složenim, specifičnim i oštrim uslovima konkurencije na evropskom tržištu.
“Iskorištenost detašmana na nivou BiH prošle godine bila je 91 odsto, što govori da su naše kompanije radile u punom kapacitetu svih 12 mjeseci, sa maksimalnim brojem zaposlenih radnika u svojim kompanijama”, rekao je Marinković.
Goran Branković, tehnički direktor preduzeća “Luka” iz Banjaluke, koje je dugogodišnji korisnik detašmana, rekao je da je problem kvalitetne radne snage na njemačkom tržištu u posljednjih nekoliko godina ogroman, naročito u zanatskim djelatnostima.
“Mi još uvijek imamo relativno kvalitetnu radnu snagu, te mogu slobodno reći da sve naše firme na ovo tržište ulaze na osnovu kvaliteta”, rekao je Branković.
On je dodao da je sve teže pronaći kvalitetnu radnu snagu i na domaćem tržištu jer je školski sistem veoma loš, pa je taj problem sve izraženiji.
Kako je naglašeno, ukupni kontingent detašmana za cijelu BiH je 1.917 dozvola mjesečno, od čega Republici Srpskoj pripada 666 detašmana, i to iz oblasti građevinarstva, izolaterstva i montažerstva.
Kontingent za Republiku Srpsku sačinjavaju redovni i posebni detašmani. Redovne čini 529 dozvola mjesečno, i to 208 iz oblasti građevinarstva, 124 iz oblasti izolaterstva i 197 iz oblasti montažerstva.
Kada je riječ o posebnom kontingentu, on obuhvata 137 dozvola mjesečno, i to 54 dozvole iz oblasti građevinarstva, 32 iz oblasti izolaterstva i 51 iz oblasti montažerstva. Srna