SARAJEVO, Tempo ekonomskih aktivnosti u šest država jugoistočne Evrope se ubrzava, a prema očekivanjima, stopa ekonomskog rasta u regionu u ovoj godini trebalo bi da iznosi u prosjeku oko 1,8 odsto, a u BiH 1,9 odsto, rečeno je danas u Sarajevu na prezentaciji Redovnog ekonomskog izvještaja Svjetske banke za jugoistočnu Evropu.
Ovaj izvještaj novinarima su predstavili direktor Svjetske banke za zemlje jugoistočne Evrope Elen Goldštajn i vodeći ekonomista Svjetske banke za zapadni Balkan i koautor izvještaja Galina Vinselet, dok je o stanju u BiH govorila ekonomista Svjetske banke u BiH Sandra Hlivnjak.
Hlivnjakova je podsjetila da su majske poplave u prošloj godini negativno uticale na ekonomski razvoj BiH, ali da ova zemlja ipak krajem godine ostvarila realni ekonomski rast po stopi od 0,8 odsto, a da prognoze za narednu i 2017. godinu govore o rastu od 2,3, odnosno 3,1 odsto.
Prema njenim riječima, prognoze za brži ekonomski rast za BiH u narednoj godini zasnivaju se na poboljšanim ekonomskim aktivnostima u sektorima građevinarstva i industrijske proizvodnje, dok je stanje u poljoprivrednoj proizvodnji u BiH i dalje nezadovoljavajuće.
Ona je navela da međunarodne finansijske institucije ni od koga u BiH nisu tražile bilo kakvo povećanje akciza, odnosno dodatnih nameta, ističući da “novi nameti nisu preporučljivi”.
Govoreći o situaciji u regionu, Goldštajnova je konstatovala da zapadni Balkan u ekonomskom smislu raste, što je ocijenila kao dobar znak, tim prije jer se radi o pokretanju javnih investicija, a ne o “vladinoj potrošnji”.
On je navela da rizike na putu bržeg realnog rasta regiona predstavljaju niske cijene nafte za neto uvoznike, povećanje kamatnih stopa u SAD, usporavanje rasta u Kini, migracije i zatvaranje granica itd.
“Za brži ekonomski rast neophodne su reforme, tako da države moraju imati ekonomske i socijalne amortizere da ublaže ekonomske šokove”, poručila je Goldštajnova.
Koautor izvještaja Galina Vinselet ponovila je da se ekonomija u regionu oporavlja i raste, a da su javne investicije ključni pokretači ekonomskog rasta.
Odgovarajući na pitanja o migrantskoj krizi, predstavnici Svjetske banke su ocijenili da je riječ o krizi za ljude koji su pobjegli od nasilja u svojim državama i usudili se na istorijska putovanja, kao i da je Svjetskoj banci stalo do tih ljudi.
“Svjetska banka spremna je da podrži fiskalne troškove Srbije i Makedonije, s obzirom da je riječ o dvije najtranzitnije države za migrante”, potvrdila je Goldštajnova.
Vinseletova je navela da loši, odnosno nenaplativi krediti u regionu iznose oko 15 odsto, a razlozi za to su nemogućnost naplate, neefikasnost pravosuđa, loša bankarska politika itd.
Ovaj izvještaj se odnosi na Albaniju, BiH, Crnu Goru, Makedoniju, Srbiju i samoproglašeno Kosovo. Srna