BEOGRAD, Projekat prve zgrade “Beograda na vodi” uradila je srpska projektantska kuća “Mašinoprojekt”, a raščišćavanje Savskog amfiteatra i postavljanje betonskih šipova povjereno je građevinskoj operativi Srbije. Glavni izvođač radova je “Energoprojekt”.
Da bi dozvola za gradnju stigla na vrijeme i počela gradnja prve stambene kule “Beograda na vodi”, arapski investitor posao je povjerio srpskoj firmi sa iskustvom u projektovanju od pedeset godina.
“Zadatak ‘Mašinoprojekta’ je bio da od već preuzetog idejnog koncepta ovog objekta izradi kompletnu tehničku dokumentaciju shodno zakonu o planiranju i izgradnji što je podrazumevalo izradu idejnog rešenja za lokacijske uslove, idejnog projekta, projekta za građevinsku dozvolu i projekta za izvođenje radova”, kaže komercijalni direktor “Mašinoprojekta” Srđan Mandić.
Na projektovanju prve zgrade “Beograda na vodi” šest mjeseci radilo je tridesetak arhitekata i inženjera. Kako kažu, bio je to za njih veliki izazov da sve što je arapski investitor zamislio stave u plansku dokumentaciju.
“Mi smo se trudili da unapredimo i razvijemo projekat, da ga prilagodimo našim uslovima i mogućnostima izvođenja, mentalitetu ljudi koji će tu živeti”, kaže vodeći projektant “Mašinoprojekta” Emina Savić.
Investitor potvrđuje da je sve spremno za polaganje kamena – temeljca “Beograda na vodi”. Savska promenada je završena, a na obali Save napravljen je prvi objekat, restoran “Savanova”.
“Ovaj prostor postaje mala oaza za sve ljude koji žele da uživaju u prostoru pored reke. Pruža mnoštvo sadržaja za sve uzraste, imamo dečje igralište, prelepo novo šetalište, imamo novu biciklističku stazu. Očekujemo da ovaj projekat otvori preko 20.000 radnih mesta i trenutno na projektu imamo angažovane tri srpske firme“, navodi direktor projekta “Beograd na vodi” Nikola Nedeljković.
I proizvođači građevinskih materijala, koji sada rade sa 40 odsto kapaciteta, svoju šansu za izlazak iz krize vide u ovom projektu.
“Insistirali smo na tome da se primene naši građevinski materijali kroz projekte. Očekujemo da će i građevinske firme koje su već bile na listi za izvođenje radova ‘Beograda na vodi’ biti angažovane“, kaže Viktor Kobjerski iz Odbora za građevinarstvo PKS-a.
Obaveza Srbije je da raščisti lokaciju na Savi od 100 hektara, raseli i isplati sve vlasnike objekata na tom potezu, a arapski investitor da obezbjedi finansiranje i završi projekat. RTS