LUKSEMBURG, Aktivnosti u građevinskom sektoru 28 zemalja Evropske unije ponovo su porasle u sjulu, nakon tromjesečnog perioda pada, podržane skokom u sektoru niskogradnje, pokazale su u prve procjene evropske statističke kancelarije.
U 28-članoj Uniji sezonski prilagođene aktivnosti u građevinskom sektoru porasle su u julu 0,7 odsto u odnosu na prethodni mjesec kada su prema revidiranim podacima smanjene za 0,5 odsto, procjenjuje Evrostat. Time su uvećane prvi put od marta kada su poskočile 1,4 odsto.
Još je izraženiji rast u julu zabilježen u evrozoni, uz skok aktivnosti za 1,0 odsto u odnosu na jun kada su prema revidiranim podacima pale 1,2 odsto.
I u EU i u evrozoni niskogradnja je prednjačila rastom, za 1,4 odnosno 1,0 odsto. Nešto je blaži bio rast aktivnosti u visokogradnji i iznosio je 0,6 odsto u EU, te 0,9 odsto u evrozoni.
Među zemljama članicama najsnažniji je rast aktivnosti u građevinskom sektoru u julu na mjesečnom nivou zabilježila Švedska, za 4,2 odsto. Slijedi Njemačka sa 3,2 odsto i Poljska sa 2,2 odsto. Najviše su smanjene aktivnosti u građevinskom sektoru Mađarske, za 3,0 odsto. Slijedi Slovenija sa padom aktivnosti na mjesečnom nivou od 2,8 odsto.
Hrvatska nije obavezna dostavljati mjesečne podatke o građevinskoj aktivnosti. U drugom su tromjesečju skoro stagnirale na tromjesečnom i godišnjem nivou, smanjivši se za blagih 0,1 odsto.
Građevinski sektor EU zabilježio je u julu rast aktivnosti u građevinskom sektoru za 2,3 odsto dok su u evrozoni one porasle za 1,8 odsto. Evrostat je ujedno revidirao procjene za jun i sada procjenjuje da su aktivnosti u EU28 porasle za blagih 0,2 odsto, nasuprot procijenjenom padu za 0,4 odsto. Pad u evrozoni bio je blaži nego što se u početku procjenjivalo i iznosio je 1,3 odsto.
Pritom su aktivnosti u niskogradnji poskočile u julu na godišnjem nivou za 6,6 odsto u EU, odnosno za 3,9 odsto u evrozoni. U visokogradnji su uvećane za 1,6 odsto u EU, te za 1,3 odsto u evrozoni, pokazuju podaci Evrostata.
Među zemljama članicama najveći je rast ukupnih aktivnosti u građevinskom sektoru u julu na godišnjem nivou zabilježila Slovačka, za 23,4 odsto. Slijedi Rumunija sa 15,1 odsto i Češka sa 14 odsto.
Najviše su pale aktivnosti u slovenačkom građevinskom sektoru, za 14 odsto. Slijede – s velikim zaostatkom – Francuska i Velika Britanija, s padom na godišnjem nivou od 3,0 odnosno 2,3 odsto. Hina