ZAGREB, U Hrvatskoj je tokom osam mjeseci ove godine otvoreno manje firmi nego lani u istom periodu, ali ih je ipak bilo skoro tri puta više od firmi koje su ugašene.
“Firme za 10 kuna” su i dalje najčešći pravni oblik za kojim Hrvati posežu, a najzanimljiviji sektori za preduzetnike su trgovina na veliko i na malo, kao i popravka motornih vozila, piše Večernji list na osnovu istraživanja firme Bisnode.
Prema rezultatima tog istraživanja, u periodu od januara do avgusta, u Hrvatskoj je registrovano 8.542 novih poslovnih subjekta, od kojih su 4.878 “firme za 10 kuna”, što je 57,10 odsto, a slijede društva sa ograničenom odgovornošću, čiji je udio 41,15 odsto.
Broj novoosnovanih preduzeća u istom periodu prošle godine iznosio je 8.777, što je četiri odsto više nego 2015.
Najviše firmi registrovano je u gradu Zagrebu, njih 2.798, ili 32,82 odsto od ukupnog broja novoosnovanih. Kao povoljno područje za osnivanje firmi ističe se još i Splitsko-dalmatinska županija gdje je osnovano 9,84 odsto, odnosno 839 novih poslovnih subjekata.
S druge strane, u posmatranom osmomjesečnom razdoblju ugašeno je 2.958 poslovnih subjekata, što je daleko manje od prošle godine kada je u istom periodu ključ u bravu stavilo 8.432 firmi.
Kako se navodi u tekstu, zanimljivo je da je spisak oblasti sa najviše novootvorenih firmi istovjetan spisku oblasti sa najviše zatvorenih firmi, kao i to da je u Virovitičko-podravskoj županiji ugašeno svega sedam firmi.
Slična je situacija i u Šibensko-kninskoj i Ličko-senjskoj županiji gdje su dosad ugašena 22, odnosno 23 poslovna subjekta.
Posmatrano po djelatnostima za koje su registrovane, novoosnovane firme su najviše zastupljene u trgovini na veliko i na malo, kao i u popravkama motornih vozila, a slijede djelatnosti pružanja smještaja, pripreme i usluživanja hrane, zatim stručne, naučne i tehničke djelatnosti, a za njima su građevinarstvo i prerađivačka industrija.
I tu je lista sa najviše otvorenih istovjetna listi sa najviše zatvorenih firmi, konstatuje Večernji list. Tanjug