TOKIO, Na azijskim su berzama u četvrtak cijene akcija oštro pale, jer su makroekonomski pokazatelji iz Kine i Japana dodatno podržali strahovanja od usporavanja rasta globalne ekonomije.
Na Tokijskoj je berzi Nikkei indeks u 7,30 sati bio u minusu gotovo 3 odsto, dok su cijene akcija u Singapuru, Šangaju, Australiji i Hong Kongu pale između 1,3 i 2,1 odsto.
U Južnoj Koreji su blago porasle, dok je MSCI indeks azijsko-pacifičkih akcija, bez japanskih, u 7,30 sati bio u minusu 1,8 odsto, nakon što je juče skočio 3,2 odsto.
Nakon što su juče cijene akcija snažno porasle, zahvaljujući nadi ulagača u nove podsticajne mjere, jutros su oštro pale nakon novih pokazatelja koji upućuju na usporavanje najvećih svjetskih ekonomija.
U Kini su u avgustu proizvođačke cijene pale 42. mjesec zaredom, a premda je u istom mjesecu inflacija blago porasla, ulagači se plaše da drugoj po veličini svjetskoj ekonomiji prijeti rizik od deflacije.
Zbog toga su, nakon dva dana snažnog rasta, cijene akcija na kineskim berzama danas pale više od 1,5 odsto. No, analitičari kažu da ne očekuju tako oštar pad berzanskih indeksa kao proteklih sedmica, jer tržišta podržava nada da će kineske vlasti uvesti dodatne podsticajne mjere kako bi ubrzale rast ekonomije.
U Japanu je, pak, ključni pokazatelj kapitalnih investicija u julu neočekivano pao drugi mjesec zaredom, što pokazuje da se ekonomija teško oporavlja od pada u drugom tromjesečju.
Zbog toga je jutros japanski Nikkei indeks potonuo oko 3 odsto, nakon što je juče, zahvaljujući nadi ulagača u nove podsticajne mjere vlasti, skočio 7,7 odsto.
S obzirom na naznake slabljenja najvećih svjetskih ekonomija, analitičari posljednjih dana smanjuju procjene rasta svjetske ekonomije.
“Prije smo očekivali da će rast globalne ekonomije do 2017. dostići 4 odsto. No, sada očekujemo da će idućih godina rast iznositi oko 3,5 odsto, a moguće je da ćemo uskoro dodatno smanjiti procjene”, pišu analitičari ANZ banke u bilješci klijentima.
Loše je na azijska tržišta uticao i jučerašnji pad cijena akcija na Wall Streetu za više od 1 odsto, čime je izbrisan dio dobitaka od prethodnoga dana i nastavljeno nesigurno trgovanje.
Nestabilna su i tržišta sirovina, pa jedan dan cijene rastu, a već drugi padaju.
Tako su juče cijene nafte na američkom tržištu potonule gotovo 4 odsto, otprilike isto koliko su dan prije skočile. Jutros se, pak, cijena barela zasad stabilno kreće oko 44,15 dolara.
A na valutnim je tržištima američki dolar ojačao prema jenu zbog špekulacija da bi japanska centralna banka već u oktobru mogla dodatno olabaviti monetarnu politiku kako bi podstakla rast ekonomije.
Tako je kurs dolara jutros dostigao 120,60 jena, dok je juče u ovo doba iznosio 120,25 jena.
No, u odnosu na evropsku valutu, dolar je oslabio, pa je cijena evra porasla s jučerašnjih 1,1170 na 1,1215 dolara. Hina