SARAJEVO, Predsjednik Vlade Republike Srpske Željka Cvijanović izjavila je da je na današnjem sastanku sa premijerom Federacije BiH Fadilom Novalićem definisana zajednička inicijativa o izmjeni Zakona o administrativnim taksama u BiH, odnosno za registraciju poslova i skraćenje rokova za izdavanje PDV brojeva.
Cvijanovićeva je rekla da su vodili računa o dva aspekta za koje cijene da će olakšati privredni život i da će biti uklopljeni u ono što je u Republici Srpskoj izvršeno, a u FBiH će izvršiti reformu poslovne registracije.
“To se odnosi na skraćenje roka za izdavanje PDV broja, odnosno za sticanje statusa PDV obveznika”, rekla je Cvijanovićeva novinarima i dodala da je druga stvar za koju su zainteresovani vraćanje administrativne takse u BiH sa 40 na 10 KM.
S obzirom da su u Srpskoj već smanjeni svi troškovi za registraciju privrednih subjekata i procedure i rokovi na samo tri dana i da je u isto vrijeme povećana administrativna taksa u BiH sa 10 na 40 KM, kaže Cvijanovićeva, zajednički prijedlog je da ona bude vraćena na 10 KM.
Ona kaže da su entiteti zainteresovani da se skrate procedure, iako su one komplikovane.
Cvijanovićeva je navela da će zajednička inicijativa za izmjenama Zakona o akcizama biti upućena Upravnom odboru Uprave za indirektno oporezivanje u dalju proceduru.
“Inicijativa se odnosi na akcize na naftne derivate, što će služiti za izgradnju autoputeva”, rekla je Cvijanovićeva i dodala da bi inicijativa mogla da obuhvati i akcize na pivo i cigarete.
Prema njenim riječima, kada je u pitanju gradnja puteva riječ je o povećanju postojeće akcize, a kada je u pitanju zdravstveni sektor o uvođenju akcize za striktnu zdravstvenu namjenu kako je definisano Reformskom agendom.
“Usaglasili smo naše stavove i sada je na nadležnim organima da razmotre i usvoje ovu inicijativu”, rekla je Cvijanovićeva i dodala da su danas usaglasili da entiteti imaju ista zakonska rješenja kada je u pitanju zakon o izmirenjima novčanih obaveza, kao jedna od stvari koja bi trebalo da pomogne u vezi sa likvidnošću.
Ona je naglasila da je Vlada Republike Srpske već uputila u parlament ovaj zakon i čekaće da se to desi i u FBiH te da se do kraja godine definišu zajednička rješenja kako bi ovo pitanje bilo tretirano na jedinstven način.
“Upoznali smo premijera Novalića i o tome šta se dešava sa zakonima koji se odnose na suzbijanje sive ekonomije i tu ćemo ići sa jedinstvenim rješenjima”, istakla je Cvijanovićeva i dodala da je fokus na kontroli i rješavanju problema neregistrovanih djelatnosti i neregistrovanih radnika.
Cvijanovićeva je demantovala navode pojedinih medija da je među usaglašenim mjerama i zakon o radu, podsjetivši da Vlada Republike Srpske uopšte nije utvrdila dinamiku donošenja zakona o radu jer se spremaju nove runde razgovora sa socijalnim partnerima i šira rasprava o toj temi.
Govoreći o izostanku sredstava od MMF-a, Cvijanovićeva je rekla da je izostalo 100 miliona koja su trebalo da budu povučena, što se odražava na stanje budžeta, ali su se određeni prihodi povećani.
“Oni nisu dovoljni da nadomjeste sva ta sredstva, ali mi smo uspjeli da obezbjedimo redovnost isplate onog najvažnijeg. Neke stvari kasne kada je u pitanju poljoprivreda, ali plate su redovne, transfer za Fond PIO ide redovno i sva veća i važnija plaćanja su išla”, istakla je Cvijanovićeva.
Ona kaže da postoji zajednički plan koji podrazumijeva angažman dva entiteta uz pomoć treće strane, o kojoj nije mogla da govori.
“Normalno da se oslanjamo i na domaće banke i mislim da ćemo imati jednu formulu, tako da će iduća godina biti relaksiranija”, rekla je Cvijanovićeva.
Na pitanja novinara dokle se stiglo sa istragom u fabrici “Birač”, Cvijanovićeva kaže da kao predsjednik Vlade Srpske želi da sva neregularnost bude ispitana i da bude sankcionisan svako ko ih je činio.
“Naš sagovornik je stečajni upravnik, a što se tiče istraga, želim da se utvrde sve nepravilnosti, jer da ih nije bilo ne bi smo trebali ni intervenisati, ali predsjednik Vlade nije istražni organ i ne petlja se u rad pravosudnih institucija”, rekla je Cvijanovićeva.
Ona je istakla da se “hrabro ušlo u fabriku `Birač`”, gdje je pokrenut stečajni proces, da je zaštićeno 1.000 radnih mjesta i još 600 koji su u vezi sa tom fabrikom, te da je broj radnika povećan za 200 do 300.
Cvijanovićeva kaže da je u međuvremenu napravljeno još više dugoročnih ugovora, jer “Birač” može da proizvodi uprkos tome što je u pitanju stečajni postupak.
Na pitanje novinara kojim jezikom govore premijeri, Cvijanovićeva je rekla da govori srpski jezik i da se odlično razumije sa premijerom Novalićem, kao i da razgovaraju dominantno o ekonomskim temama, ali da je otvorena za razgovor o svakoj drugoj temi. Srna