TOKIO, Na većini azijskih berzi cijene su akcija u utorak pale jer su podaci o slabljenju izvoza i uvoza Kine dodatno podržali strahovanja od usporavanja rasta druge po veličini svjetske ekonomije.
Na Tokijskoj je berzi Nikkei indeks u 7,30 sati bio u minusu više od 1,5 odsto, dok su cijene akcija u Južnoj Koreji, Singapuru i Šangaju skliznule između 0,6 i 1,3 odsto.
Berzanski indeksi u Hong Kongu i Australiji blago su porasli, dok je MSCI indeks azijsko-pacifičkih akcija, bez japanskih, u 7,30 sati bio u plusu 0,2 odsto, nakon šest dana neprestanog pada zbog čega se našao nedaleko najnižeg nivoa u tri godine.
Azijske ulagače zabrinuo je jutros objavljeni izvještaj o međunarodnoj razmjeni Kine.
Kineski izvoz pao je u avgustu 5,5 odsto u odnosu na isti lanjski mjesec, manje nego mjesec dana prije i manje od 6 odsto, koliko se očekivalo. Međutim, uvoz je potonuo 13,8 odsto, znatno više od očekivanih 8,2 odsto, što pokazuje da domaća potražnja slabi.
“Nisam optimističan u vezi ekonomskih izgleda i ne vjerujem da će Kina dosegnuti ciljane nivoe izvoza u ovoj godini. Monetarne vlasti moraće još barem u tri navrata smanjiti obavezne rezerve banaka kako bi nadoknadile odliv kapitala”, kaže Nie Wen, analitičar u kompaniji Hwabao Trust.
Prema juče objavljenim podacima, kineske devizne rezerve pale su u avgustu za rekordne 94 milijarde dolara jer su tamošnje vlasti uložile velike napore kako bi stabilizovale kurs juana i finansijska tržišta, koja su pod pritiskom odliva kapitala zbog usporavanja rasta kineske ekonomije i mogućeg povećanja kamata u SAD-u.
Uprkos optimističnim tonovima kineskih vlasti da je korekcija cijena na kineskim berzama pri kraju i obećanjima o novim reformama na finansijskim tržištima, cijene kineskih akcija i dalje su u silaznoj putanji.
Nakon što je juče indeks Šangajske berze potonuo 2,5 odsto, jutros je skliznuo više od 1 odsto. Od polovine juna cijene kineskih akcija potonule su više od 40 odsto, izgubivši sve dobitke od početka godine.
A nakon što su juče pale za više od 3 odsto, zbog strahovanja ulagača od slabljenja potražnje, jutros su cijene nafte ponešto porasle.
Na londonskom je tržištu cijena barela jutros porasla 0,7 odsto, na 47,95 dolara, nakon što je juče pala 3,7 odsto.
Na valutnim tržištima, pak, jutros vlada oprez jer niko nije siguran hoće li američki Fed ključne kamate povećati već u septembru, ili će taj potez odgoditi do kraja ove ili čak početka iduće godine.
Kurs dolara ponešto je oslabio u odnosu na japansku valutu, pa je jutros skliznuo na 119,15 jena, dok je juče u ovo doba iznosio 119,30 jena.
Američka je valuta oslabila i u odnosu na evropsku, pa je cijena evra porasla s jučerašnjih 1,1150 na 1,1190 dolara, a u jednom se trenutku probila i iznad nivoa 1,1200 dolara. Hina