BEOGRAD, Od proljetos, kada je usvojen novi Zakon o privatizaciji, Srbija nije uspjela da proda nijedno preduzeće. Od 512 firmi sa spiska Agencije za privatizaciju Srbije, 188 beznadežnih početkom godine stavljeno je na spisak za stečaj, ali je taj postupak pokrenut u svega osam firmi, a u 11 predstečajni postupak.
MMF je upozorio da taj posao mora da se ubrza, u Vladi Srbije kažu da ima problema ali očekuju da završe privatizaciju do kraja sljedeće godine, kako je i predviđeno Zakonom, i da neće biti novog produžavanja roka.
Kada je krojila nove propise o privatizaciji i dozvolila produžetke u utakmici za vlasnika, država je računala da će za poljoprivredna preduzeća najlakše naći kupce.
Međutim, ne samo da nijedan kupoprodajni ugovor nije zaključen, već se poništavaju i oglasi za prodaju.
“Ta preduzeća koja su u agropulu opterećejue u najvećoj meri restitucija. Ne možete da sprovodite privatizaciju ako imaju zemljište opterećeno restitucijom. Ne psotoji namera da se bilo šta zaustavlja i odlaže.Naprotiv, želja nam je da se to što pre okonča da bi stavili u funkciju sve što može”, kaže državni sekretar u Ministarstvu privrede Srbije Dragan Stevanović.
Od preko pet stotina ekonomskih mrtvaca, kako ih mnogi zovu, država je izdvojila 17 strateških preduzeća sa 25 zaposlenih kojima je dala najduži rok – do kraja naredne godine da nađu vlasnika, ili odu u stečaj. Vlada Srbije to treba da uradi prije kraja ove godine.
“Ja se ne bih konkretno izjašnjavao, zato što neće sva biti rešena kroz proces prodaje. Recimo, očekujemo da se reši PKB, Zastava iz Kragujevca, Fam iz Kruševca, radimo da ubrzamo proces u Jumku”, kaže Stevanović.
“Kompanija Jumko će biti privatizovana u celosti, ne mogu da kažem imena pravnih lica iz inostranstva koja su zainteresovana. U narednim mesecima siguran sam da će biti lepih vesti iz Jumka”, navodi direktor kompanije Goran Đorđević.
Sa finskim SISU-om još se pregovara o preuzimanju dijela Fapa – i tu će se kažu, odluka znati prije kraja godine, možda i za koju nedelju. A računalo se da ćemo u to vrijeme vidjeti prve moderne kamione napravljene u pribojskoj fabrici. Ipak, u Vladi kažu da sve ide po planu, da neće biti novih produžetaka za privatizaciju.
“Kada su usvojeni ti planovi, to je izgledalo prilično relano ali imajući u vidu šta je urađeno izgleda sve manje realno. Izgleda da Agencija za privatizaciju ne pokazuje dovoljno agilnosti u pronalaženju investitora niti pokretanju stečaja u preduzećima koja nemaju perspektivu”, objašnjava Milojko Arsić sa Ekonomskog fakulteta.
Činjenicu da osim radio i televizijskih kuća do sada ništa nije prodato, u Agenciji za privatizaciju Srbije objašnjavaju cijenom. Kažu da potencijalni kupci čekaju drugi i treći poziv kada je cena 50 i 70 odsto niža i zato u naredna dva mjeseca očekuju talas prodaja. RTS