NOVI SAD, Iako je još prije tri godine bilo najavljeno da će u rafineriji nafte u Novom Sadu početi radovi na modernizaciji postrojenja da bi se tu proizvodila bazna ulja, po svemu sudeći, na to će se još čekati.
Naime, kako je za „Dnevnik” saopšteno iz NIS-a, plan kompanije za rafineriju u Novom Sadu ranije je podrazumjevao izgradnju kompleksa za proizvodnju baznih ulja, ali u složenim uslovima u kojima naftne kompanije trenutno posluju, imajući u vidu pad cijene sirove nafte na svjetskom tržištu, NIS trenutno traži mogućnost optimizacije projekta u cilju povećanja efikasnosti.
Dakle, za sada se ne može pouzdano reći da li će u rafineriji nafte u Novom Sadu početi modernizacija postrojenja, i kada, ali je izvjesno da će investicija vrijedna više od 130.000.000 evra čekati bolje dane.
U rafineriji nafte u Novom Sadu krajem oktobra 2012. godine započet je proces pripreme za izgradnju moderne fabrike i najavljeno da će iz naftnog postrojenja u Novom Sadu na tržište biti plasirana bazna ulja širokog spektra.
Pri tome je istaknuto i da će, planom da se u novosadskoj rafineriji proizvode kvalitetna bazna ulja a ne derivati nafte, ona biti stavljena u red veoma rijetkih postrojenja u svijetu, pošto takvo u Evropi postoji samo u Švedskoj, te da bi nakon modernizacije novosadska rafinerija bila jedinstvena u ovom dijelu Evrope.
Uz odlaganje izgradnje postrojenja za proizvodnju kvalitetnih baznih ulja, koja bi trebalo da se proizvode iz sopstvenog izvora jedinstvene nafte tipa „velebit”, veoma pogodne baš za proizvodnju naftenskih i parafinskih ulja, može se očekivati da će se čekati i na nova radna mjesta jer je bilo riječi da će, po završetku investicije, u novim pogonima posao naći oko 200 ljudi.
I dok se planirani i najavljeni posao i ne realizuje, iz rafinerije nafte u Novom Sadu put tržišta plasiraju se maziva. Kako kažu u NIS-u, u rafineriji u Novom Sadu je proizvodnja i logistika NIS-ovog biznisa s mazivima, a na blendingu se proizvodi oko 190 proizvoda maziva i tehničkih tečnosti – motornih, mjenjačkih i industrijskih ulja, tehničkih tečnosti, ulja za obradu metala, ulja za poljoprivrednu i građevinsku mehanizaciju, mazivih masti, procesnih ulja za gumarsku industriju.
U posljednjih pet godina, ističu u toj kompaniji, prodaja je značajno povećana, a prošle godine proizvedeno je 10.540 tona proizvoda koji zadovoljavaju sve zahtjeve Evropske direktive, koja je stupila na snagu u Evropi u junu ove godine.
Osim u Srbiji, ta maziva plasiraju se na tržišta Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Rumunije, Bugarske, Crne Gore, Slovenije, Makedonije i Albanije.
Ako se sudi po tome, plasman baznih ulja, koja bi tek trebala da se proizvode u novosadskoj rafineriji, a kojih nema mnogo na tržištu, trebalo bi da bude još uspješniji. Dnevnik