TOKIO, Japanski zakonodavci su danas izglasali zakon kojim se od velikih poslodavaca zahtjeva da odrede i javno objave ciljeve za zapošljavanje i unapređenje žena na vodećim pozicijama.
Zakon, izglasan sa 230 glasova za i jednim protiv u gornjem domu japanskog parlamenta, ima za cilj podsticanje veće jednakosti među polovima i popunjavanje radnih mjesta koja ostaju upražnjena zbog rapidnog starenja populacije.
Odluka se poklapa sa održavanjem dvodnevne međunarodne konferencije u Japanu pod nazivom “Svjetska skupština žena”, koja ima za cilj podizanje zastupljenosti žena na liderskim pozicijama u kompanijama na 30 odsto.
Japan u tom pogledu kaska za većinom drugih industrijalizovanih zemalja, a premijer Šinzo Abe pokrenuo je niz inicijativa za zapošljavanje žena.
Novi zakon biće na snazi u narednih 10 godina i odnosi se na kompanije sa više od 300 zaposlenih. Mala i srednja preduzeća čine više od 99 odsto svih kompanija u Japanu i zapošljavaju više od 70 odsto ukupne radne snage.
Zvaničnici navode da će javno pohvaliti kompanije koje budu zaposlile veći broj žena i da će one imati prednost na tenderima za javne nabavke.
“Najveći izazov sa kojim se suočava Japan je smanjenje populacije, u svjetlu starenja društva i niske stope rađanja. Istinske reforme neće biti ako ne budemo imali više žena na liderskim pozicijama i ako se ne promijeni svijest muškaraca”, rekao je Abe na konferenciji u Tokiju.
U Japanu gotovo polovina žena napušta posao kada dobiju djecu, a zatim se nakon nekog vremena vraćaju na posao uz nepuno radno vrijeme i dosta nižu zaradu. Žene trenutno zauzimaju svega 11 odsto vodećih pozicija u japanskim kompanijama.
Stopa inflacije se u Japanu u julu ponovo spustila na nulu, a domaća potrošnja nastavila je da se smanjuje, pokazali su danas zvanični podaci u Tokiju, koji su potvrdili da privredno usporavanje Kine utiče na ionako lošu ekonomsku situaciju u Japanu. Tanjug