BANJALUKA, Na sedam parcela na području Semberije i Posavine, ukupne površine 6,4 hektara, inspektori su naložili mehaničko uništavanje usjeva genetski modifikovane soje, rekao je Srni glavni republički poljoprivredni inspektor Dragan Mataruga.
“Rok za uništavanje je sedam dana od dana prijema rješenja, nakon čega će inspektori kontrolisati izvršenje rješenja”, naveo je Mataruga.
On je rekao da su rezultati laboratorijske analize u sedam uzoraka potvrdili prisustvo genetskih modifikacija, i to za pet uzoraka sa područja Semberije i dva uzorka sa područja Posavine.
Mataruga je naveo da su inspektori tražili da vlasnici parcela predoče dokaze o nabavci sjemena, da bi se utvrdilo njegovo porijeklo, a u svim slučajevima proizvođači su izjavili da su koristili merkantilnu soju koju su nabavljali na različite načine, a ne u registrovanim prodajnim objektima.
“Na taj način je utvrđeno da nije riječ o sjemenskoj soji koja se legalno može nabaviti u poljoprivrednim apotekama”, napomenuo je Mataruga i dodao da je o utvrđenom činjeničnom stanju i preduzetim mjerama informisano Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, kojem će kompletan izvještaj biti dostavljen nakon kontrola izvršenja rješenja.
On je rekao da će, u saradnji sa Ministarstvom i poljoprivrednom savjetodavnom službom, nastojati da za narednu godinu bude obezbijeđen novac za veći broj laboratorijskih analiza i za nabavku veće količine brzih testova, da bi nadzorom bio obuhvaćen veći broj parcela.
Mataruga je napomenuo da fitosanitarna inspekcija prilikom uvoza pošiljki sjemena poljoprivrednog bilja u Republiku Srpsku vrši rigorozne kontrole pošiljki, prateće dokumentacije, te uzorkovanje za laboratorijsku analizu.
On je podsjetio da su republički poljoprivredni i fitosanitarni inspektori u toku ove godine na području Republike Srpske kontrolisali oko 100 parcela pod usjevom soje, radi identifikovanja genetski modifikovanih usjeva.
“Od dokumentacije koja prati pošiljku sjemena pri uvozu obavezno je rješenje Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske kojim se daje saglasnost za uvoz tog sjemena, fitosanitarni sertifikat, `OECD` sertifikat i `ISTA` sertifikat”, kaže Mataruga.
On je podsjetio da se kontrola prisustva GMO u sjemenu poljoprivrednog bilja vrši za sve biljne vrste za koje postoje genetske modifikacije, u skladu sa procjenom rizika gdje se sjeme soje tretira kao visoko rizično.
On je naveo da je u ovoj godini prilikom uvoza uzeto ukupno 16 uzoraka sjemena različitih proizvođača, hibrida i sorti, od čega je osam uzoraka sjemenske soje, za koje je vršeno laboratorijsko ispitivanje prisustva genetskih modifikacija.
“Na osnovu rezultata laboratorijskih analiza Poljoprivrednog instituta Republike Srpske potvrđeno je da su svi ispitivani uzorci bili uredni, da u njima nije utvrđeno prisustvo genetskih modifikacija, na osnovu čega možemo reći da na graničnim prelazima koje nadzire fitosanitarna inspekcija Republike Srpske nije bilo uvoza GMO sjemena”, rekao je Mataruga.
On je apelovao da poljoprivredni proizvođači nabavljaju sjemenski repromaterijal isključivo u registrovanim objektima, poljoprivrednim apotekama, jer jedino tako mogu biti sigurni u ispravnost sjemena i drugih proizvoda, a, u suprotnom, izlažu se riziku da im usjevi budu uništeni i da budu novčano kažnjeni.
U skladu sa Zakonom o genetski modifikovanim organizmima za upotrebu genetski modifikovanih organizama novčana kazna za pravno lice je od 5.000 do 15.000 KM, odgovorno lice u pravnom licu od 500 do 1.500 KM i fizičko lice od 300 do 1.500 KM, naveo je Mataruga.
Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske Stevo Mirjanić izjavio je ranije da su na području Semberije i Posavine pronađeni usjevi genetski modifikovane soje na oko šest hektara i naglasio da je to pitanje u nadležnosti Inspektorata Republike Srpske. Srna