SARAJEVO, Savjet ministara BiH zadužio je Ministarstvo inostranih poslova da u bilateralnim kontaktima sa hrvatskim zvaničnicima na najvišem nivou obnovi razgovore o državljanima BiH koji su radili u Hrvatskoj i u periodu od 1991. do 1995. godine otpušteni su s posla.
U informaciji Ministarstva inostranih poslova o aktivnostima na rješavanju ovog pitanja, koja je danas usvojena, istaknuto je da kontinuirano nastojanje nadležnih institucija BiH da postignu dogovor sa hrvatskom stranom na ekspertskom nivou nije dalo rezultate.
U izvještaju je napomenuto da su udruženja radnika iz Tešnja i Banjaluke navela da je s posla otpušteno oko 60.000 građana BiH koji su radili u Hrvatskoj od 1990. do 1996. godine.
Prema navodima iz ove informacije, veliki broj članova udruženja, koja okupljaju bivše radnike iz Hrvatske, i dalje je u potpunoj socijalnoj isključenosti, saopštio je Savjet ministara BiH.
Ministri su danas usvojili izvještaj o radu Savjeta za lica sa invaliditetom BiH za protekle dvije godine i informaciju o preporukama za poboljšanje sprovođenja strateških i akcionih dokumenata u oblasti invalidnosti na svim nivoima vlasti u BiH.
Izvještaj sadrži 11 generalnih preporuka i 14 mjera u vezi sa zaštitom lica sa invaliditetom, uključujući oblasti stanovanja, zdravstva, obrazovanja, tržišta rada, uspostavljanja statistike o licima sa invaliditetom, te razvijanja podrške za pomoć porodicama koje brinu o njima.
Na današnjoj sjednici usvojen je i deveti izvještaj Ministarstva spoljne trgovine i ekonomskih odnosa o realizaciji Mape puta sa ciljem stvaranja uslova za izvoz proizvoda životinjskog i biljnog porijekla.
Prema tom izvještaju, evidentan je progres u realizaciji pojedinih aktivnosti, naročito kada je riječ o pripremi i preuzimanju EU propisa u oblasti hrane, kao i stvaranja uslova za izvoz krompira, mlijeka i mliječnih proizvoda na EU tržište.
Konstatovano je da je u narednom periodu potrebno realizovati značajan broj aktivnosti da bi u potpunosti bili implementirani zahtjevi koji se odnose na bezbjednost hrane u skladu sa EU standardima u sistemu od “njive do stola”.
Ministarstvo je zaduženo da u saradnji sa svim nadležnim institucijama u lancu bezbjednosti hrane nastavi sa realizacijom nerealizovanih aktivnosti iz Mape puta.
Ministri su usvojili i informaciju Direkcije za evropske integracije o održanim tehničkim konsultacijama o poljoprivredi i ribarstvu između EU i BiH, održanim 25. i 26. juna u Banjaluci, sa pratećim zaključcima.
Na sastanku su razmatrane aktivnosti na usklađivanju propisa i razvoju institucionalnih kapaciteta u oblasti poljoprivrede i ruralnog razvoja, ribarstva fitosanitarne politike, bezbjednosti hrane i veterinarstva.
Posebna pažnja bila je posvećena pitanjima uspostavljanja efikasnog lanca komande u sistemu službenih kontrola hrane i hrane za životinje, pripremi strateškog plana ruralnog razvoja BiH i zaštiti oznaka geografskog porijekla poljoprivrednih prehrambenih proizvoda i vina.
Na sjednici je donesena odluka o realizaciji granta za primjenu Programa tranzicije i zbrinjavanja otpuštenog personala Ministarstva odbrane i Oružanih snaga BiH “Perspektiva” u 2015. godini.
Ministarstvo finansija i trezora dobilo je saglasnost da putem Jedinstvenog računa trezora izvrši prenos sredstava iz Budžeta institucija BiH, koji je na osnovu potpisane odluke odobren Ministarstvu obrane.
Ministarstvo odbrane je zaduženo da Savjetu ministara dostavi konačan izvještaj o realizaciji granta za primjenu ovog programa. Prema odluci, za njegovu implementaciju osigurano je 412.000 KM.
Savjet ministara usvojio je izvještaj o učešću pripadnika Oružanih snaga BiH i policijskih službenika u operacijama podrške miru u prvih šest mjeseci ove godine, koji će Ministarstvo odbrane dostaviti Parlamentarnoj skupštini i Predsjedništvu BiH.
Savjet ministara je predložio da Parlamentarna skupština BiH ocijeni opravdanim i odobri nastavak učešća pripadnika Oružanih snaga i policijskih službenika u mirovnim misijama UN u Kongu, Maliju, Liberiji, Južnom Sudanu i Kipru, te u NATO misiji “Odlučna podrška” u Avganistanu. Srna