NJUJORK, Na Wall Streetu cijene akcija su u srijedu, tokom poslijepodneva, nadoknadile početne gubitke, zahvaljujući ponajviše oporavku energetskog sektora i cijene akcije Apple, zasjenivši tako barem nakratko zabrinutosti investitora oko druge uzastopne devalvacije juana u protekla dva dana.
Njujorški Dow Jones indeks završio je trgovanje s minusom od svega 0,33 odsto na 17.402 boda, nadoknadivši od jutra gubitak od 300 bodova. Istovremeno, S&P 500 porastao je 0,1 odsto na 2.086 bodova, a tehnološki Nasdaq za 0,15 odsto, na 5.044 boda.
Investitori su se odlučili na kupovinu akcija energetskih kompanija, koje su proteklih dana bile snažno pogođene prodajama uslijed devalvacije juana za ukupno 3,5 odsto u protekla dva dana, kao i pada cijena sirovina zbog sve više pokazatelja koji signaliziraju usporavanje kineske ekonomske aktivnosti.
S&P indeks energetskih akcija ojačao je 1,9 odsto, najviše doprinijevši pozitivnoj izvedbi ključnog S&P 500 indeksa.
Akcija Applea, kompanije za koju je Kina ključno tržište, takođe je zabilježila cjenovni zaokret nakon što joj je cijena potonula za više od 3 odsto, na najniži nivo od januara. Do kraja trgovanja ojačala je 1,5 odsto, na 115,24 kune.
Cijene akcija oštro su pale dan ranije, pošto je juan dotakao najniži nivo u zadnje četiri godine prema dolaru, budući je kineska centralna banka devalvirala valutu radi podsticanja konkurentnosti izvoznog sektora te druge po veličini svjetske ekonomije.
“Kina je velika nepoznanica i u pogledu kursa i ekonomskog usporavanja, a takođe i kako njeno vođstvo time upravlja. Danas smo vidjeli pozitivno raspoloženje na berzi, barem kratkoročno”, kaže predsjednik uprave BB&T Wealth Managementa.
Među sektorima najveći pad cijena akcija bilježio je finansijski, u prosjeku za 0,8 odsto, jer uz neizvjesnosti vezane uz kinesku valutu, pitanje je i kada bi Fed mogao početi dizati kamatne stope u SAD-u, kažu analitičari.
Predsjednik njujorškog Feda William Dudley izjavio je da devalvacija juana ima goleme implikacije za potražnju ostatka svijeta te na cijene sirovina, te da je još rano da bi se moglo procijeniti što se zbiva s kineskom valutnom politikom.
Na svim američkim tržištima vlasnika je u srijedu promijenilo 8,2 milijardi akcija, znatno iznad dnevnog prosjeka od početka mjeseca od 7 milijardi.
Na evropskim berzama pod pritiskom devalvacije juana drugi dan zaredom najvažniji indeksi oštro su pali. Londonski Ftse spustio se 1,4 odsto, na 6.571 bod, frankfurtski DAX za 3,3 odsto, na 10.924 boda, a pariški CAC za 3,36 odsto, na 4.925 bodova. Hina