LESKOVAC, Kilogram paradajza na leskovačkim pijacama se prodaje od 15 do 20 dinara, što je najniža cijena u posljednjih nekoliko godina.
Povrtari tvrde da sa tom cijenom ne mogu da vrate ni trećinu uloženih para, zbog čega neće moći naredne godine da obnove proizvodnju.
Na kvantaškoj pijaci u Leskovcu nedjeljama prodavci uporno pokušavaju da prodaju tone prvoklasnog paradajza i po cijeni koja im ne odgovara.
“Cijena je katastrofa, jedva sam uspio da prodam nekoliko gajbi od 10 kilograma po 200 dinara. Ne znam kako ćemo dalje”, jada se povrtar Grade Petrović iz Donjeg Krajinca.
Dok pored kombija prepunog paradajza čeka kupce Ivica Stojiljković iz sela Zloćudovo koji ima zasađeno 10.000 korjenova paradajza strahuje šta će biti naredne godine.
“Cijena je stvarno jako niska ove sezone i ne znam kako ćemo naredne godine. Mislim da nećemo moći da obnovimo proizvodnju, biće to veliki problem”, komentariše Stojiljković.
Za razliku od prodavaca, leskovačke domaćice su zadovoljne niskom cijenom paradajza.
“Kupila sam paradajz po 15 dinara za kilogram što je stvarno bagatela. Za kupce je dobro ali stvarno je grehota za seljaka koji toliko uloži, da ga prodaje po tako niskoj cijeni”, kaže penzionerka Marina Stanković.
Iako je većina kupaca zadovoljna cijenom ima i onih koji smatraju da je i to skupo za one koji nigdje ne rade.
“Iskreno meni je i ovo od 15 dinara skupo, jer nigdje ne radim. Meni bi odgovaralo kad bi bila 10 dinara pa da uspijem nekako da stavim zimnicu”, jada se Leskovčanka Žaklina Ilić.
Povrtari kažu da je nisku cijenu prouzrokovao, kako kažu, uvoz iz Albaniije iako nisu sigurni da li je bilo i koliko uvoza. Ipak većina povrtara ocijenjuje da je velika ponuda dovela do pada cijena.
“Neki kažu da je bilo uvoza paradajza iz Albanije ali jedno je sigurno da imamo malo tržište jer skoro sve količine nudimo samo na leskovačkim pijacama. Nekada smo imali kosovsko tržište i tamo smo prodavali ogromne količine”, objašnjava povrtar Vlada Kostić iz Krajinca.
Na području Leskovca paradajz se gaji na 4.000 hektara. B92