BEOGRAD, Član Fiskalnog savjeta Srbije Nikola Altiparmakov izjavio je juče da sa čisto ekonomskog i fiskalnog stanovišta, u ovom trenutku ne bi trebalo povećavati plate i penzije, jer se privatni dio privrede još nije dovoljno oporavio.
“Još nemamo te stope rasta da možemo da izdržavamo te rashode za plate i penzije”, kazao je Altiparmakov za B92.
On je istakao da se mora uzeti u obzir naslijeđeno stanje, navodeći da smo imali “ogromna vanredna povećanja penzija 2008. godine i vanredna povećanja plata 2007. i 2008, dodatna zapošljavanja u prethodnim godinama”.
“Taj naslijeđeni teret i plata i penzija je isuviše veliki i dalje za ovakvo stanje privatne privrede”, smatra Altiparmakov.
Nesporna činjenica je da je deficit ove godine značajno smanjen i više nego što je to bilo očekivano, ali Fiskalni savjet naglašava da je to rezultat djelimično trajnih mjera, ali i djelimično privremenih mjera koje se neće ponavljati u narednim godinama, kazao je Altiparmakov.
“Samim tim, deficit u narednim godinama imaće tendenciju rasta, i samim tim bi trebalo da se suzdržavamo od dodatnih rashoda“, upozorio je Altiparmakov.
On je naglasio da treba sačekati da MMF zvanično kaže da li će promijeniti svoju projekciju privrednog rasta Srbije.
“Činjenica je da sa fiskalnog, odnosno stanovišta javnih finansija, nije drastično velika razlika da li ćemo mi u ovoj godini imati pad od pola procenta BDP-a, kao što smo inicijalno mislili ili ćemo imati taj rast od pola procenta BDP-a, kao što sada djeluje”, naveo je Altiparmakov.
Glavno pitanje za privredu, ekonomiju, građane i javne finansije jeste kada ćemo uspjeti da se vratimo na zdrave stope rasta od oko tri odsto BDP-a, koje smo imali prije krize, zaključio je Altiparmakov. Tanjug