BEOGRAD, Savjetnik za razvoj i investicije Mahmut Bušatlija smatra da je potreban “ekonomski balkanski model”, koji bi objedinio kapacitete i infrastrukturu i pomogao državama regiona da se privredno oporave.
Privreda u Srbiji je zadužena, urušena i opterećena nametima, pa je sada jasno da je privatizacija bila neuspješna, ističe Bušatlija.
On napominje da banke izbjegavaju da ulažu u privredu Srbije pa biraju trezorske zapise i druge hartije od vrijednosti jer tu nema rizika, a kamata je zagarantovana.
Bušatlija navodi da strane banke koje posluju u Srbiji jedan dio profita iznose van zemlje jer se razdužuju.
Bušatlija ističe da su te banke do prije nekoliko godina uzimale kredite u devizama /i od svojih matičnih banaka/ van Srbije da bi u Srbiji kupovali obveznice i druge državne hartije od vrijednosti jer na njih imaju visoke kamate, a nema rizika na te plasmane.
“Srpska privreda je u lošem stanju. Imali smo krizu i prije svjetske i evropske. Uništeni su proizvodnja i industrija i sada možemo reći i da je privatizacija bila neuspješna”, ocjenjuje Bušatlija.
On smatra da je posljednjih godina u Srbiji bilo “nekoliko neadekvatnih političara koji su se bavili ekonomijom i tvrdili da Srbija može da živi od usluga, uključujući i bankarske, da bi se pokazalo da to nije tako jer ni Švajcarska ne može da živi bez proizvodnje”.
“Država u narednom periodu treba da ponudi dugoročni plan razvoja i da preduzme korake kako bi ubijedila strance da je stabilna za investitore i da ima jasne ciljeve”, smatra Bušatlija.
On podsjeća da je dugoročni kreditni rejting Srbije, prema posljednjim podacima, snižen sa “stabilno” na “nestabilno”.
Još 2001. godine kreditni rejting Srbije bio je u sferi koja nije bila investiciona, nego špekulativna.
Bušatlija smatra da je kasno za preduzimanje koraka koje su svojevremeno činile Češka i Poljska devedesetih godina, a riječ je o dvije privrede koje su bile industrijski razvijene i u vrijeme Varšavskog ugovora.
“Moramo da nađemo neki balkanski model ukrupnjavanja privrede i infrastrukture. Ne govorim tu o nekakvom bratstvu i jedinstvu, nego o potrebi da biznis nađe svoj interes i da se politika ne miješa u ekonomske parametre i poslovanje”, navodi savjetnik za razvoj i investicije.
On upozorava da je neodrživo da ekonomija hrani politiku i političare.
Bušatlija smatra da nijedna od zemalja sa prostora prethodne Jugoslavije ne može sama da obezbijedi obim proizvodnje, a teško da može da ponudi i konkurentan proizvod za evropsko ili svjetsko tržište.
“Potreban je ekonomski balkanski model koji bi objedinio kapacitete i infrastrukturu da bi se proizvelo ono što je konkurentno i kako bi te državice mogle da se oporave i da u budućnosti vraćaju svoje kredite, ma u kojim valutama oni uzimani”, zaključuje Bušatlija. Srna