SARAJEVO, Radnici ne treba da se boje novog predloženog federalnog zakona o radu, čak i ako bude usvojen, jer su radnici poslodavcima najveći prijatelji, izjavio je danas u Sarajevu direktor Udruženja poslodavaca Federacije BiH /FBiH/ Mladen Pandurević.
On je naveo da postojeći prijedlog zakona nije idealan, ali je dosta bolji od zakona koji se trenutno primjenjuje, te izrazio nadu da će zakon moći da, kako prije, tako i nakon usvajanja, bude mijenjan u određenim dijelovima.
Prema Pandurevićevim riječima, sindikat daje primjedbe na određene članove i javnosti ih predstavlja kao neprihvatljive, a ne ističu da se njihove primjedbe odnose na dijelove članova i da je sve regulisano u kompletnom članu.
“Nije dobro sijati strah i nezadovoljstvo među narodom, koji je ionako sluđen drugim stvarima. Nije potrebno ovu stvar postavljati tako da mi ubjeđujemo jedni druge ili da imamo pobjednike i pobijeđene u ovom postupku”, istakao je Pandurević.
On je podsjetio da se osam godina pregovara o izmjeni postojećeg i usvajanju novog zakona o radu, te naglasio da je u tom periodu, i kada je postignut dogovor sa socijalnim partnerima, sindikat “povlačio riječ”.
“Nisam siguran da sindikat uopšte želi promjenu radnog zakonodavstva i to je njihovo legitimno pravo, ali je pošteno da to kažu da bismo svi znali na čemu smo”, rekao je Pandurević na konferenciji za novinare.
Prema njegovim riječima, Udruženje poslodavaca imalo je 51 amandman i prije pregovora su odustali od tri, tokom pregovora od osam amandmana, devet su uspjeli usaglasiti sa sindikatom, a 22 amandmana Vlada je odbila.
Pandurević je rekao da je princip poslodavaca da se dogovara i da nijedan njihov prijedlog ne bude usvojen ako nije u skladu sa međunarodnim konvencijama, dobrom praksom drugih zemalja i ako nema opšti društveni interes iz kojeg će se vidjeti ili realizovati otvaranje novih radnih mjesta.
Potpredsjednik Spoljnotrgovinske komore BiH Bruno Bojić rekao je da BiH zaobilaze investicije najvećim dijelom jer u BiH nisu usaglašeni zakoni na nivou entiteta, županija, a posebno jer nisu usklađeni sa legislativom EU.
“Kao član borda direktora više puta sam u Evrokomori dobijao pitanje kada će biti usaglašen zakon o radu?”, naveo je Bojić.
On je dodao da BiH jeste primamljiva za investitore, ali da nema dovoljno jako zakonodavstvo koje će zaštititi poslodavca, ali i radnika.
Prema njegovim riječima, treba hitno donijeti zakon o radu koji će “zaštititi poslodavca od lošeg radnika i isto tako dobrog radnika od zlonamjernog poslodavca”.
Član Upravnog odbora Vijeća stranih investitora BiH Valentin Ilijevski rekao je da strani investitori podržavaju novi zakon o radu, te da bi željeli da budu izmijenjeni i drugi zakoni, kako bi se olakšalo njihovo poslovanje u BiH.
“Da je sadašnji zakon o radu dobar, cijela BiH bi cvjetala”, istakao je Ilijevski, te dodao da Vijeće već duže vrijeme radi na poboljšanju ekonomskih uslova i za strane investitore i za razvoj BiH.
On je podsjetio da su članice Vijeća do sada uložile devet milijardi KM u BiH, što je 70 odsto ukupnih investicija, a samo prošle godine 560 miliona KM, te da zapošljavaju oko 13.000 građana BiH.
“Prošlogodišnja ulaganja bi mogla biti i mnogo veća, ali zakon o radu je velika prepreka”, istakao je Ilijevski, naglasivši da investitori u BiH imaju problema sa dobijanjem dozvola za rad, kao i sa pravnim neusaglašenostima sa raznim zakonodavnim aktima. Srna