GRADIŠKA, Etno manifestacija Šesta “Rogoljska žetva – kosidba i vršidba žita” održana je danas na imanju Save Vasiljevića u Rogoljima kod Gradiške.
Posjetioci ove jedinstvene manifestacije u Republici Srpskoj imali su priliku da pogledaju kako se nekada u Lijevču polju žela pšenica, srpom, kosom, zaprežnim kosačicama i samovezom, te vršidbu na guvnu, vršalicom i kombajnima, a ove godine prikazano je i kako se pšenica ručno sijala, te sjetva pšenice sa starom konjskom sijačicom.
Organizovano je takmičenje u ručnom košenju pšenice, a program “Rogoljske žetve” upotpunjen je i takmičenjem u čobanskoj igri “pirizanju” i bacanju kamena s ramena.
Izloženi su stari predmeti i poljoprivredna mehanizacija, a sve to u ambijentu etno sela sa starom vodenicom i drugim objektima tradicionalnog lijevčanskog domaćinstva i uz bogat kulturno-umjetnički program.
Pomoćnik ministra poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske Boris Pašalić rekao je da je ministarstvo prepoznalo značaj “Rogoljske žetve” za promociju poljoprivredne proizvodnje i narodnih običaja i tradicije, te svake godine finansijski podržava ovu manifestaciju.
Načelnik Odjeljenja za privredu i poljoprivredu opštine Gradiška Ljubimko Čakalj istakao je da je ova manifestacija čuva tradiciju i uspomene, te prezentuje posjetiocima kako se i sa kojim alatima i mehanizacijom obrađivala zemlja.
“Danas su prinosi, uz modernu tehnologiju i mehanizaciju, mnogo bolji, ali ne treba zaboraviti šta je to našim očevima i djedovima obezbjeđivalo egzistenciju”, naglasio je Čakalj.
Domaćin i organizator “Rogoljske žetve” Savo Vasiljević rekao je da je cilj ove manifestacije da se “otrgne od zaborava i da se pokaže prije svega mladim ljudima kako se nekada teško radilo na selu, a svi su bili mnogo zadovoljniji nego danas”.
“Rogoljskoj žetvi” prisustvovali su i pomoćnik ministra poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske Zoran Kovačević, predsjednik Skupštine opštine Gradiška Radislav Dončić, predsjednik Udruženja poljoprivrednika Republike Srpske – proizvođača mlijeka Vladimir Usorac i mnogobrojni posjetioci sa područja Gradiške i susjednih opština. Srna