NJUJORK, Na Wall Streetu su u petak cijene akcija pale četvrti dan zaredom, ponajviše u energetskom i rudarskom sektoru zbog pada cijena sirovina, pa su berzanski indeksi zabilježili najveći nedjeljni pad od marta.
Dow Jones oslabio je juče 163 boda, ili 0,92 odsto, na 17.568 bodova, dok je S&P 500 skliznuo 1,07 odsto, na 2.079 bodova, a Nasdaq indeks 1,12 odsto, na 5.088 bodova.
Najviše su juče pale cijene akcija u rudarskom i energetskom sektoru, što je posljedica pada cijena nafte i ostalih sirovina zbog naznaka usporavanja rasta najvećih svjetskih ekonomija.
U Kini, najvećem svjetskom potrošaču sirovina, PMI indeks proizvodne aktivnosti u julu je pao peti mjesec zaredom, i to više nego što se očekivalo i na samo 48,2 boda, najniži nivo od aprila prošle godine.
PMI indeksi pokazuju i da je u evrozoni poslovna aktivnost usporila na početku drugog polugodišta.
Zbog toga su cijene nafte pale na najniže nivoe od marta. Na londonskom je tržištu cijena barela skliznula 65 centi, na 54,60 dolara, dok je na američkom tržištu barel pojeftinio 30-ak centi, na 48,15 dolara.
Zbog strahovanja od usporavanja rasta najvećih svjetskih ekonomija, pod pritiskom su se našle i cijene ostalih sirovina, pa je, na primjer, cijena bakra pala na najniže nivoe u šest godina.
“Poslovni izvještaji kompanija pokazuju da prihodi kompanija podbacuju, a pored toga sve je veća zabrinutost ulagača zbog usporavanja rasta globalne ekonomije”, kaže Art Hogan, strateg u kompaniji Wunderlich Securities, objašnjavajući pad cijena akcija četvrti dan zaredom.
I juče su ulagače na Wall Streetu razočarali poslovi izvještaji kompanija. Biotehnološka kompanija Biogen drastično je smanjila procjene prihoda u ovoj godini, pa je cijena te akcije potonula više od 20 odsto.
No, bilo je i pozitivnih iznenađenja. Amazon je u proteklom tromjesečju neočekivano ostvario dobit, pa je cijena akcije tog e-trgovca u jednom trenutku skočila 20 odsto. Bolje nego što se očekivalo kvartalne rezultate ostvarila je i Visa, pa je akcija te kartičarske kuće poskupila 4 odsto.
Dosadašnja sezona objava poslovnih izvještaja nešto je bolja nego što se očekivalo. Od kompanija iz sastava S&P 500 indeksa, koje su dosad objavile poslovne izvještaje, njih 74 odsto nadmašilo je očekivanja analitičara po pitanju zarada, dok ih je 52 odsto prebacilo očekivanja po pitanju prihoda.
No, očekivanja su vrlo niska, pa kompanijama nije veći problem nadmašiti ih. Tako analitičari u anketi Reutersa procjenjuju da je dobit kompanija iz sastava S&P 500 indeksa u drugom tromjesečju pala za 1,5 odsto u odnosu na isti lanjski period.
Prihodi kompanija mogli bi, pak, pasti za 3,9 odsto, što bi bio njihov najveći pad od trećeg tromjesečja 2009.
Slabost prihoda posljedica je ponajviše visokog kursa dolara, zbog čega kopne prihodi američkih multinacionalnih kompanija s inostranih tržišta.
U cijeloj protekloj sedmici Dow Jones potonuo je 2,9 odsto, što je njegov najveći nedjeljni gubitak od januara. S&P 500 pao je, pak, 2,2, a Nasdaq indeks 2,3 odsto, što je njihov najveći nedjeljni pad od marta.
I na evropskim su berzama cijene akcija juče pale. Londonski FTSE indeks oslabio je 1,13 odsto, na 6.579 bodova, dok je frankfurtski DAX skliznuo 1,43 odsto, na 11.347 bodova, a pariški CAC 0,58 odsto, na 5.057 bodova. Hina