NJUJORK, Profesor ekonomije Univerziteta u Čikagu Luiđi Cingales nedavno je pisao o “zastrašujućoj šali” koju je čuo od kolega, a koja glasi: “Koja je razlika između Japana i Grčke?”. Odgovor je: “Tri godine”, a sada čak i to djeluje predugo, piše američka agencija “Blumberg”.
Nove prognoze Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) pokazuju da će dug Grčke sledeće godine porasti na gotovo 200 odsto bruto domaćeg proizvoda (BDP), prema 177 odsto BDP-a iz prethodne prognoze, djelimično zbog toga što toj zemlji u 2015. predstoji još jedna godina recesije. Prognoza za 2020. pokazuje da će nivo duga te godine biti visokih 170 odsto BDP-a, dok je ranija prognoza iznosila 142 odsto.
Procjene pokazuju da se javni dug Grčke sve više približava japanskom, koji je najviši u svijetu. Ne samo da obje zemlje imaju brojna ostrva i bogatu istoriju, izgleda da dijele i rastući “apetit” za zaduživanjem, navodi “Blumberg”.
Grčki dug po glavi stanovnika je, ipak, nešto niži i na kraju prošle godine je iznosio malo iznad 35.000 dolara, prema podacima Evropskog zavoda za statistiku, dok je u Japanu dug po stanovniku bio oko 79.000 dolara, piše njujorška agencija.
Prema podacima američkog Ministarstva finansija, dug najveće svjetske privrede po glavi stanovnika iznosi oko 56.600 dolara. U odnosu na evropske zemlje, grčki javni dug niži je od irskog, belgijskog, italijanskog, austrijskog, britanskog i francuskog.
MMF je olabavio sopstvene propise o održivosti duga kada je 2010. odobrio Grčkoj kredit od 38 milijardi dolara, što je u to vrijeme bio najveći zajam u istoriji MMF-a, kada se uzme u obzir udio zemlje u toj instituciji.
Grčkoj je potom 2012. odobren novi kredit pomoći vrijedan 36 milijardi dolara, čija posljednja tranša na naplatu dospjeva u martu iduće godine. Grčka trenutno MMF-u duguje ukupno 26 milijardi dolara.
Ministri finansija evrozone su ove nedjelje odobrili početak formalnih pregovora sa Grčkom o trećem paketu pomoći toj zemlji, nakon što je parlament u Atini usvojio zakon o hitnim mjerama za vođenje pregovora i zaključivanje sporazuma sa Evropskim stabilizacionim mehanizmom.
Njemački ministar finansija Volfgang Šojble je naveo da MMF neće učestvovati u isplati prve tranše kredita iz trećeg paketa pomoći Grčkoj, kao i da će dalja uloga MMF-a u paketu za Grčku zavisiti od uspješnog završetka prve revizije programa, zakazane za jesen 2015, kao i od potvrde održivosti grčkog duga.
Dužničko opterećenje Grčke će tokom sljedeće decenije biti mnogo veće nego što se procjenjivalo prije samo dvije nedjelje, prije nego što je Grčka 29. juna zatvorila banke i uvela kontrole kapitala, navodi MMF. Tanjug