BRISEL, Dio sporazuma kog je Grčka danas postigla sa međunarodnim kreditorima podrazumijeva strog nadzor evropskih institucija nad reformama grčkog bankarskog sektora, što bi moglo da znači gašenje dijela banaka, rekao je za Rojters evropski zvaničnik koji je, zbog osjetljivosti teme, želio da ostane anoniman.
Grčka ima četiri velike banke, Nacionalnu banku Grčke, Pireus, Alfa banku i Eurobanku, a izvor navodi da bi te četiri banke mogle biti svedene na dvije.
Grčka je danas, nakon maratonskih pregovora sa kreditorima, uspjela da obezbjedi prijeko potreban sporazum o trećem paketu međunarodne finansijske pomoći i da izbjegne izlazak iz evrozone. Novi paket vrijedan je oko 86 milijardi evra i odobren je pod strogim uslovima, koji uključuju paket mjera štednje, koji grčki parlament mora da usvoji do srijede.
U okviru dogovorenih mjera, Atina treba da osnuje nov nezavisni fond vrijedan do 50 milijardi evra u koji će prikupljati sredstva od privatizacije, i koja su namijenjena otplati novog zajma i refinansiranju banaka. Fondom bi upravljale grčke vlasti pod nadzorom relevantnih evropskih institucija.
Predviđeno je da grčke banke budu dokapitalizovane sa 25 milijardi evra iz Evropskog stabilizacionog mehanizma (ESM), što, iako je impresivna cifra, jedva da je minimum koji je bankama potreban, piše danas Volstrit džornal.
Data sredstva Atina bi trebalo da vraća iz fonda za privatizaciju, mada je prilično nejasno kako će Grčka identifikovati, a još nejasnije kako će po kratkom postupku prodati, državnu imovinu vrijednu 50 milijardi evra koju treba privatizovati, piše američki list.
Veliki dio od tih 25 milijardi evra namijenjenih bankama mogao bi brzo da nestane. Kao prvo, devet milijardi evra, ili 40 odsto osnovnog visokokvalitetnog kapitala četiri najveće grčke banke treba da bude zamijenjeno u predstojećim godinama u okviru propisa Bazel III, jer taj kapital čine sredstava niskog kvaliteta pošto su zasnovana na odloženim poreskim obavezama (razlici između oporezive i računovodstvene poreske dobiti).
Pored toga, rezerve banaka za pokrivanje loših zajmova pokrivaju tek polovinu do dvije trećine izloženosti banaka takvim zajmovima. Na kraju ovogodišnjeg prvog kvartala, 34 milijarde evra loših kredita u četiri najveće grčke banke bilo je nepokriveno.
Dio tih kredita vezan je za pokretnu ili nepokretnu imovinu koja može biti zaplenjena da se gubici nadoknade, ali je ukupna slika loših kredita u Grčkoj u drugom kvartalu po svoj prilici bila još gora nego u prvom, navodi Volstrit džornal.
Jedinstveni nadzorni mehanizam za superviziju evropskih banaka izvršiće nakon ljeta detaljnu procjenu kvaliteta sredstava grčkih banaka i njihove solventnosti, ukoliko danas postignut sporazum Grčke i kreditora stupi na snagu.
Uz kontrole kapitala koje su na snazi već dvije nedjelje i koje će po svoj prilici potrajati još dosta vremena, deponenti grčkih banaka još uvijek ne mogu da budu sigurni da neće pretrpjeti gubitke kada, odnosno ako, banke budu dokapitalizovane, navodi list.
Sredstva iz ESM će pomoći, ali ona su samo to – upijač šokova, a ne pravo rješenje. Bankama je potreban oporavak ekonomije, i to brz, zaključuje Volstrit džornal. Tanjug