BRISEL, Cjelokupni državni dug Francuske, Italije i Španije, zaključno sa januarom ove godine, prema podacima “Evrostata”, dostigao je 5,2 biliona evra!
Visok nivo dužničkog pritiska praćen je i drugim negativnim faktorima, kao što je deficit u budžetu.
Još od 2003. godine Francuska i Italija ne mogu da izađu na budžetsku “pozitivnu nulu” – javni rashodi su uvijek veći od prihoda.
Španci su imali pozitivni bilans od 2004. do 2007. godine, ali ih je teško pogodila poslednja ekonomska kriza, nakon koje se još nisu oporavili – navode ekonomski portali.
Hronični deficit primorava zemlje da se stalno zadužuju kako bi spojile “kraj s krajem”.
Dužnički pritisak raste iz “minuta u minut”. Od 2003. godine do danas dug Španije uvećan je dvostruko, u Francuskoj za 47 odsto, a u Italiji za trećinu.
Dok EU pokušava da ugasi požar u Grčkoj, novi ekonomski požari na pomolu su u dugim dijelovima Evrope.
Francuski dug iznosi ukupno 95 odsto bruto domaćeg proizvoda, španski 97,7 odsto, a italijanski 130 odsto BDP-a.
Drugi negativan trend jeste slab ekonomski rast. Italija se posljednje tri godine nalazi u recesiji, Španija pokazuje negativnu dinamiku, a Francuska još od 2011. godine ima minimalan rast od svega 0,2–0,7 odsto.
Međutim, te zemlje nisu jedine u problemima – tu su i Portugal, Kipar, Hrvatska, pa i Slovenija.
Predsjednik Savjeta direktora “Sosijet ženeral” banke Frederik Udea smatra da će Evropa preživjeti grčku krizu, kao i da će izaći na kraj i sa drugim problemima samo ako se “žestoko reformiše”.