ATINA, Obaveza vraćanja kredita je starija i od demokratije i od Grčke, kada bi Grci to odbili, to bi bio veliki presedan, kaže profesor Milojko Arsić.
Kako je Arsić rekao u Kažiprstu, teško je predvidjeti ishod referenduma, pa čak i ono što će se dogoditi poslije, bez obzira na rezultat.
Profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu naveo je da bi “ne” i podrška vladi dovelo do većeg otpisa duga, kao i da “da” dovede do novih izbora i podrške nekoj drugoj struji od strane EU u vidu odobravanja novih sredstava.
Na pitanje šta Srbija može da nauči od Grčke, Arsić kaže da “može da nauči da se ne nađe u takvoj situaciji”.
“Mislim da to radimo, rast javnog duga je usporen i donijete su ključne mjere za održavanje javnih finansija. Ipak, ima nekih kolebanja u Vladi, a za uspjeh fiskalne konsolidacije je značajna istrajnost”, rekao je Arsić.
Arsić je naveo da je Srbija i dalje udaljena od normalne tržišne privrede i govoreći o privatizaciji Telekoma, naveo je da je ona opravdana.
“Telekom ne mora da se proda, ali je dobro da se privatizuju kompanije tamo gdje ima konkurencije. Mislim da je privatizacija opravdana, ali je opravdano raspravljati i o modelu privatizacije. Strateškom partneru ne bi terbalo da damo Telekom ako ne dobijemo dobru ponudu”, rekao je Arsić.
Na pitanje o tome šta predsjednik Tomislav Nikolić misli kada kaže “da ne bi volio da se proda Telekom”, Arsić kaže:
“To je vjerovatno emocija i ne baš jasan otpor privatizaciji. Otpor dolazi od sindikata i nekih interesnih grupa, ali argumenti nisu održivi. Većina telekomunikacionih kompanija u Evropi je u privatnim rukama, ne samo u regionu”, rekao je Arsić dodavši da je moguće da “interesne grupe preko predsjednika pokušavaju da odvrate državu od privatizacije”. Tanjug