BANJALUKA, Direktor Privredne komore Republike Srpske Dragica Ristić i direktor Instituta za standardizaciju BiH Aleksandar Cincar potpisali su u Banjaluci sporazum o saradnji čiji je cilj jačanje svijesti o značaju primjene standarda i njihovom uticaju na konkurentnost domaćih proizvoda na međunarodnom tržištu.
Sporazum predviđa organizovanje zajedničkih seminara i radionica za privrednike i članove Komore o tome kako podići konkurentnost i koji su zahtjevi standarda.
“S druge strane, cilj nam je da se privrednici uključe u sve procese i da prilikom usaglašavanja standarda vodimo računa o mogućnostima i potencijalima domaće privrede”, navela je Ristićeva.
Sporazum predviđa učešće predstavnika Privredne komore Srpske, Instituta za standardizaciju i privrednika u tehničkim komitetima koji imaju za cilj usaglašavanje tehničke legislative BiH sa zakonodavstvom EU.
“Potrebno je raditi na konkurentnosti i standardizaciji domaće privrede kako bi dobila izlaznicu za tržište EU i druga zahtjevna tržišta”, rekla je Ristićeva i naglasila da je veoma značajno dobiti podršku što većeg broja ostalih institucija.
Ona je ukazala da postoje brojni projekti EU koji se odnose na edukaciju i podršku privrednim subjektima, a na koje mogu zajednički aplicirati.
Cincar je rekao da bi Privredna komora Srpske slične sporazume trebalo da potpiše i sa ostalim institucijama infrastrukture kvaliteta, poput Instituta za metrologiju BiH i Institut za akreditaciju BiH.
“Oni su zajedno sa Institutom za standardizaciju BiH odgovorni za plasiranje proizvoda domaćih privrednika na tržištu Evropske unije i ostala tržišta”, rekao je Cincar.
On je dodao da je važna institucija i Agencija za nadzor nad tržištem BiH, koja je zajedno sa inspektoratima odgovorna da proizvodi koji dolaze na tržište BiH budu sigurni za upotrebu i dobrog kvaliteta.
Uz organizovanje seminara o važnosti i ulozi standardizacije, cilj danas potpisanog sporazuma jeste i da se udruženja pri Privredenoj komori Republike Srpske uključe u rad tehničkih komiteta.
Tehnički komiteti su stručna tijela koja pri Institutu za standardizaciju BiH učestvuju u pripremanju, donošenju i objavljivanju bosanskohercegovačkih standarda.
Cincar je naglasio da je učešće privrednika u radu tehničkih komiteta važno zato što je to mjesto gdje dolaze do informacija o tendencijama i trendovima koji su važni za njihove firme i proizvode.
“Imamo aktivna 53 tehnička komiteta koji pokrivaju sve privredne oblasti. Poziv za učešće u radu tehničkih komiteta je uvijek otvoren, a formular se nalazi na veb stranici Instituta”, rekao je Cincar. Srna