ASPROVALTA, Grčka kriza vidljiva je ove sezone naročito u turističkim mjestima, pa i onima kao što je poznato ljetovalište Asprovalta u solunskoj regiji, gdje su turiste dočekali neuređeni parkovi i plaže, zapušteni objekti, ali i više cijene.
U Asprovalti, čije je plaže Evropska unija obilježila plavim zastavicama, kao najljepše i najurednije, tuševi na plaži su zarđali i neofarbani, kao i ljuljaške i klackalice na dječijim igralištima.
Nepokošena trava, brojni grafiti tamo gdje ne bi trebalo da budu, pokvarene fontane, samo su dio slike ovog dijela Grčke koju prenosi reporter Tanjuga.
Da im nije lako, govore i na desetine tabli u Asprovalti i susjednim mjestima do Stavrosa: Nea i Vrasna, na kojima se oglašava prodaja placeva, gotovo uz samo more, započetih i napuštenih objekata, od kojih su neki hotelskog tipa.
Prodaja je oglašena na grčkom, ali i na lošem srpskom jeziku.
Gostiju iz Srbije ovdje je trenutno najviše, dolaze autobusima preko turističkih agencija, ali i automobilima gotovo svih registarskih oznaka od Subotice do Vranja, Leskovca, doduše najviše iz Beograda i Niša.
Po apartmanima i vilama su istaknuta upozorenja na srpskom jeziku kako gosti treba da se ponašaju i koja pravila da poštuju.
Srbi ovdje ostavljaju značajna sredstva, oni koji su, kako su rekli Tanjugu, ovdje česti gosti, tvrde da su cijene u Grčkoj, vanpansionske, ove godine oko 50 odsto veće nego lani.
Ugostitelji ovu tvrdnju Srba ne potvrđuju, ali i ne negiraju, ali tvrde da su “Srbi nekada mnogo više trošili i ostavljali para nego sada”.
Uz Srbe ovdje ima, ali mnogo manje, Bugara i Makedonaca, a tek poneki automobil sa registarskim oznakama Austrije, Njemačke i Rumunije.
U Asprovalti kafa košta 2,5 evra, koliko i sladoled iz zamrzivača, popularni “giros” je 2,60 evra, sokovi od tri do četiri evra, lubenice 0,40 evra, breskve jedan evro.
Grčke štediše u ovom mjestu i jutros, iako je nedjelja, obilaze bankomate. Tanjug