BANJALUKA, Potpredsjednik Vlade Republike Srpske Srebrenka Golić izjavila je da je na gradilištu Rudnika i Termoelektrane “Stanari” angažovano oko 400 domaćih radnika, a ne samo kineska radna snaga, kako tvrdi opozicija.
Tokom skupštinske rasprave o izvještaju o radu Komisije za koncesije Republike Srpske za 2014. godinu, Golićeva je rekla da se na ovom gradilištu stalno smjenjuje između 20 i 30 domaćih privrednih subjekata.
Ističući da je prilikom privatizacije u Rudniku i Termoelektrani “Stanari” bilo zaposleno 250 radnika, a da je trenutno zaposleno 690 radnika, Golićeva je najavila da puštanjem u rad ovog termoenergetskog projekta treba da bude zaposleno 900 radnika.
Ona je rekla da je za prošlu godinu na ime koncesije za izgradnju ovog termoenergetskog postrojenja u budžet Srpske uplaćeno 1,6 miliona KM.
Potpredsjednik Vlade Srpske podsjetila je da je krajem 2005. godine dato 100 koncesija na ime izgradnje mini-hidroelektrana u Srpskoj, uključujući i Nacionalni park “Sutjeska”.
Ona je istakla da sada postoji novi postupak za dodjelu koncesija, s on podrazumijeva da se prvo od resornog ministarstva traži podatak da li to postoji u prostornom planu, ističući da 2005. godine nije bio ispoštovan nijedan parametar.
Golićeva je podsjetila da je u prostornom planu bivše SR BiH bilo predviđeno da se na lokalitetu Nacionalnog parka “Sutjeska” gradi 10 mini-hidroelektrana, koje bi vjerovatno bile izgrađene da nije bilo proteklog rata u BiH.
“Određene studije će pokazati da li su ove mini-hidroelektrane potrebne, odnosno da li se mogu graditi na tom lokalitetu”, zaključila je Golićeva.
Šef poslaničkog kluba SNSD-a Radovan Višković rekao je da kompanija “Boksit” iz Milića, u skladu sa važećim zakonskim propisima, isplaćuje koncesionu naknadu, te potvrdio da je ova kompanija u cijelosti isplatila koncesionu naknadu za 2014. godinu.
On je istakao da kompanija “Boksit” plaća koncesionu naknadu od 2,1 KM po toni, tako da za 400.000 tona rude godišnje plaća oko 850.000 KM.
Šef poslaničkog kluba PDP-a Branislav Borenović smatra da bi oblast dodjele koncesija u Republici Srpskoj trebalo dodatno zakonom urediti, jer je na to ukazala i Komisija za koncesije u svom izvještaju za 2014. godinu.
Borenović je rekao da je u Srpskoj prikupljena mala koncesiona naknada u iznosu od 20 miliona KM zbog nelegalne eksploatacije šljunka, pijeska i kamena.
Poslanik NDP-a Zdravko Krsmanović zatražio je od Komisije za koncesije Republike Srpske da javno saopšti podatke o visini ostvarene godišnje koncesione naknade, a od Ministarstva finansija Republike Srpske da kaže pod kojom stavkom u budžetu vodi ovu vrstu naknade. Srna