MINSK, Prva grupa stranih turista danas je bez vize ušla na tri dana u nacionalni park Bjalovješka prašuma koji se prostire na teritoji Bjelorusije i Poljske.
U Bjalovješku prašumu na bjeloruskoj strani danas je prešlo 30 turista u okviru grupe iz Poljske, a za ulazak turisi treba da dođu na kontrolni punkt Prerov-Bjalovježa, gdje će dobiti dokumente sa kojima mogu da posjete nacionalni park, objavila je bjeloruska novinska agencija Beloinform.
Da bi dobio odgovarajuću propusnicu, strani turista treba da se registruje na zvaničnom sajtu, sačeka da se prijava obradi, a zatim odštampa dokument koji će mu biti poslat elektronskom poštom.
Na kontrolni punkt treba da ponese propusnicu, pasoš i polisu osiguranja.
Bjalovješka prašuma se nalazi na obje strane poljsko-bjeloruske granice (100 kilometara kvadratnih u Poljskoj, 1771 kilometar kvadratni u Bjelorusiji). U praistorijska vremena šuma takvog tipa se prostirala kroz značajan dio evropske ravnice. Ipak, postepeno je sječena i u prvobitnom stanju se sačuvala samo u Bjaloveškom području.
Bjaloveška šuma ima najveći broj različitih vrsta biljaka i životinja u Evropi. Najpoznatija bjaloveška životinja je evropski bizon, koji je najkrupniji evropski sisar, posljednji predstavnik divljih evropskih bikova. Od drugih krupnih biljojeda ima jelena, divljih svinja, losova, srna, a od mesoždera ima vukova, lisica, risova.
Prosječna starost bjaloveških stabala je 100 godina, a pojedini dijelovi šume imaju prosječnu starost 250 do 350 godina. U šumi je registrovano više od hiljadu “stabala-staraca” (400 – 600-godišnji hrastovi, 250-350-godišnji borovi i jasike, 200-250-godišnje jele), navodi Vikipedija.
Šuma je otvorena za turizam. U bjeloruskom dijelu se nalaze hoteli i sportski kompleksi, vode se pješačke, konjske i automobilske ekskurzije. Tanjug