NJUJORK, Hrvatska je među evropskim zemljama koje nisu članice evrozone najsnažnije izložena trendu slabljenja evra zbog značajnog udjela javnog duga u dolarima, ocjenjuje u četvrtak rejting agencija Moody's, upozoravajući i na moguće povećanje troškova zaduženosti hrvatskih domaćinstava zbog kredita u švajcarskim francima.
Slabljenje evra prema ostalim valutama utiče na kreditni rejting izdavaoca duga u pojedinim evropskim zemljama koje nisu članice evrozone, a najsnažnije su izloženi izdavaoci u Hrvatskoj, ocjenjuje se u najnovijem izvještaju agencije Moody's.
Hrvatska je najviše izložena povećanju troška duga u inostranim valutama
Valute zemalja srednje i istočne Evrope slabile su paralelno s evrom, što je rezultiralo većim teretom duga kod zemalja s velikim dugovima u inostranim valutama uz izuzetak evra, tumači viša potpredsjednica agencije Marie Diron u analizi uticaja slabljenja evra na evropske zemlje izvan evrozone.
Izvještaj je fokusiran na velike ekonomije u zapadnoj i srednjoj i istočnoj Evropi, uključujući države, preduzeća i banke koji se zadužuju izdanjem obveznica.
“Na nivou država, Hrvatska je među većim zemljama srednje i istočne Evrope najviše izložena povećanju troška duga u inostranim valutama ne uključujući evro. No, povećanje troška te vrste duga kod kompanija jako je malo”, dodaje Diron.
U agenciji podsjećaju da je oko 40 odsto hrvatskog javnog duga u dolarima, za razliku od Bugarske i Češke čiji je javni dug gotovo u cijelosti u lokalnoj valuti ili u evrima.
“Depresijacija kune rezultira višim troškovima servisiranja duga, iako rizik refinansiranja smanjuje činjenica da je velik udio tog duga u domaćim rukama, a taj je investicioni segment manje sklon oscilacijama”, napominju u Moody'su.
“Zaduženost domaćinstava će vjerovatno porasti”
U toj agenciji posebno upozoravaju da se domaćinstva u Hrvatskoj i Poljskoj suočavaju s velikim povećanjem troška duga zbog značajnih iznosa kredita u švajcarskim francima, što će po njihovoj procjeni biti pretočeno u povećani trošak servisiranja tih hipoteka.
“Zbog toga će zaduženost domaćinstava vjerovatno porasti, što bi povećalo i ranjivost domaćinstava na buduće negativne šokove”, upozoravaju u Moody'su.
Kao suprotan primjer navode Mađarsku, gdje je udio deviznih hipotekarnih kredita u vlasništvu domaćinstava jako smanjen nakon što je u prvoj polovini ove godine završen proces konverzije tih kredita.
Među evropskim zemljama izvan evrozone, na koje će trend slabljenja evra uticati tek u ograničenom obimu, u Moody'su izdvajaju Veliku Britaniju i Švajcarsku.
“Slabiji evro mogao bi pritisnuti izvoznu cjenovnu konkurentnost u Velikoj Britaniji i Švajcarskoj, ali očekujemo da će uticaj na kreditni rejting biti ograničen”, ističe Diron. Hina