LONDON, Eventualni izlazak Britanije iz Evropske unije mogao bi da ugrozi kreditni rejting zvaničnog Londona, upozorila je bonitetna agencija “Mudis”.
Agencija, koja rejting Britanije ocjenjuje jedan stepen ispod maksimalnog AAA, navodi da bi referendum o članstvu Britanije u EU, ukoliko bude održan iduće godine umjesto 2017. kako je prvobitno planirano, skratio period neizvjesnosti, ali bi istovremeno ostavio manje vremena za pregovore o reformama sa Briselom, prenosi list Gardijan.
Iako je ishod referenduma neizvijestan, “Mudis” vjeruje da bi izlazak Britanije iz EU negativno uticao na ostrvsku ekonomiju, kao i na njen rejting, budući da London ne bi više pod istim uslovima bio član jedinstvenog evropskog tržišta.
Premijer Britanije Dejvid Kameron obećao je da će održati referendum do 2017, ali postoje naznake da bi on mogao da bude održan i 2016, da bi se izbjeglo potencijalno politički opasno poklapanje sa izborima u Njemačkoj i Francuskoj 2017.
Kameron, čija je Konzervativna partija odnijela pobjedu na majskim izborima i osvojila većinu u parlamentu, ponudio je EU razgovore o reformama, ali su izvršna tijela u Briselu istakla da neće biti novih pregovara o osnivačkim ugovorima Unije.
“Mudis” vjeruje da će privredni rast Britanije ove i iduće godine ostati solidan, ali da je ključna slabost visok nivo javnog duga. Ipak, London će uspjeti da snizi budžetski deficit u predstojećim godinama zahvaljujući podsticanju privrede i niskim kamatnim stopama, dodaje agencija.
“Mudis” predviđa da će britanski bruto domaći proizvod (BDP) ove godine porasti 2,7 odsto, a iduće 2,4 odsto, dok Organizacija za ekonomsku saradnju i razvoj vjeruje da će BDP Britanije u 2015. i 2016. porasti 2,4, odnosno 2,3 odsto, respektivno.
Vodeće zemlje EU žele da Britanija ostane u uniji zbog njene uloge globalne komercijalne sile sa diplomatskom i vojnom snagom, i neprocjenjive štete koju bi njen odlazak imao po imidž EU u svijetu.
Ipak, u kontinentalnoj Evropi raste i nezadovoljstvo zbog onoga što neki vide kao zahtjev Londona za specijalni tretman i “a la kart” članstvo u EU. “Ako su zahtjevi suviše ekstremni, neće biti ispunjeni. Ne možete zadržati sve što je dobro i zaboraviti cijenu koju morate da platite za to”, rekao je nedavno poljski ministar za pitanja EU, Rafal Tžaskovski, za list “Obzerver”. Tanjug