BANJALUKA, Jačanje sestrinske profesije i standardizovanje sestrinske prakse cilj je edukacije na nastavnom modulu “Standardne operativne procedure i unapređenje kvaliteta sestrinske njege u zdravstvenim ustanovama”, koju je pohađalo 16 medicinskih sestara iz 14 zdravstvenih ustanova iz Republike Srpske.
Načelnik Centra za zdravstveni menadžment Instituta za javno zdravstvo Srpske Severin Rakić rekao je novinarima, pred početak posljednjeg kruga edukacije, da su u septembru prošle godine počele edukacije, usmjerene na ciljnu grupu medicinskih sestara i sa fokusom na izradu operativnih procedura specifičnih vrsta vještina.
“Tokom šest praktičnih i šest teoretskih dana edukacije učesnici su imali priliku da napišu po jednu proceduru za svoju zdravstvenu ustanovu, a tokom grupnog rada i interaktivne nastave mogli su da steknu šire obrazovanje u vezi sa kvalitetom usluga”, kaže Rakić.
On je naveo da su polaznici prošli osnovne koncepte kvaliteta, izradu standardnih operativnih procedura, te osnovne koncepte evaulacije procedura i čitav spektar teoretskih pitanja.
Rakić je rekao da su učesnici iz zdravstvenih ustanova Srpske koje su završile proces sertifikacije, i izrazio očekivanje da će procedure razmjenom biti dostupne i sestrama u drugim domovima zdravlja koje nisu učestvovale u edukaciji.
Prema njegovim riječima, Centar za zdravstveni menadžment je tokom protekle tri godine realizovao ukupno 600 dana edukacije, i u ovom periodu je oko 3.000 polaznika prošlo različite edukacije, a iskustva učesnika ukazuju na to da su one korisne.
Glavna sestra iz Doma zdravlja Kostajnica Jasna Borojević rekla je da su učesnici tokom edukacije napisali standardne operativne procedure, i izrazila očekivanje da će one biti prihvaćene i u ostalim zdravstvenim ustanovama koje nisu prisustvovale edukaciji.
“Kroz proces sertifikacije shvatili smo da sestrinski rad nije dovoljno standardizovan i opisan, te da su potrebne procedure koje će to da urade”, kaže Borojevićeva.
Edukacija je realizovana u okviru projekta “Jačanje sestrinstva u BiH”, koji posredstvom Fondacije “Fami” finansira “Švajcarska korporacija za razvoj”.
Eldin Fišeković iz Fondacije “Fami” ističe da standardne operativne procedure u sistemu manje-više ne postoje, te da one govore o standardizaciji određenih sestrinskih postupaka, dok projekat u fokus stavlja sestru i sve što će unaprijediti sestrinsku praksu.
Edukaciju su pohađale medicinske sestre domova zdravlja Mrkonjić Grad, Šamac, Banjaluka, Gradiška, Srbac, Laktaši, Bijeljina, Prijedor, Kostajnica, Derventa, Zvornik, kao i bolnica Trebinje, Foča, Prijedor i Zavoda za rehabilitaciju “Dr Miroslav Zotović”. Srna
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Svaka čast osoblju Centra za zdravstveni menadžment na kvalitetnom i požrtvovanom radu.
To su ljudi koji imaju viziju. Jednostavno rečeno profesionalnci.
Da ,svaka čast Dr.Rakiću, prezime koje već samo po sebi nešto znači u Zdravstvu RS. A ovaj uslužni menadžment odnosno kako beše da je kvalifikovan kao zdravstveni ili već ……. stečen na nekim srbijanskim trendovskim fakultetima je stvarno uslužan i požrtvovan .I šteta bi bilo da vizija ne uspe zbog promjene strategije novih političara.Uek se sa poštovanjem setim Dr Borojevića .