BIJELJINA, Bijeljinsko trgovinsko preduzeće „Napredak“, koje je nakon privatizacije od 95 zadržalo samo dva radnika, direktora i sekretaricu, ostvarilo je u 2014. godini bruto dobit od 1.415.059 KM ili 25 odsto veću dobit u odnosu na prethodnu godinu.
Ukupan prihod „Napretka“ je bio 1,6 miliona KM i on je za 260 hiljada KM ili 20 odsto veći u odnosu na prihod ostvaren u 2013. godini.
Neto dobit u prošloj godini iznosila je 1.273.163 KM, od čega je dio u iznosu od 549.000 KM odlukom vanredne Skupštine isplaćen akcionarima kao međudividenda.
Ovo preduzeće je prošle godine prodalo četiri prodavnice i prihod od prodaje nekretnina iznosio je 1.283.200 KM, odnosno prihod od prodaje nekretnina veći je za 42 odsto, dok je prihod od zakupa iznosio 296.046 KM i bio je manji za 21 odsto u odnosu na prihod ostvaren u 2013. godini.
Što se tiče pada prihoda od zakupa, menadžment ovog preduzeća je utvrdio da je prodaja četiri prodavnice na atraktivnim lokacijama direktno se odrazilo na pad prihoda po tom osnovu, da su sve izraženije teškoće u naplati potraživanja po osnovu zakupa, da je sve teže pronaći pouzdanog zakupca za slobodne lokale.
Bivši radnici ovog preduzeća još uvijek se dobro sjećaju riječi svoga tadašnjeg direktora Slavka Blagojevića, koji je u procesu privatizacije „Napretka“ doživljavao brojne neprijatnosti i prijetnje i koji je prije trinaest godina tvrdio da privatizacija „Napretka“ predstavlja „očigledan vid beskrupulozne pljačke“.
Ostala je zabilježena Blagojevićeva izjava iz 2013. godine, kada je, tada već kao penzioner, ocijenio: „Tržišna vrijednost preduzeća je bila deset i više puta veća od knjigovodstvene. Pojedincima je bio cilj da likvidiraju firmu i da izvrše rasprodaju imovine u preduzeću. Protiv mene su podnosili i krivične prijave, optuživali me za sve i svašta. Sud me oslobađao svih tih optužbi, jer, onako kako sam tada radio, radio bih i danas, u skladu sa zakonom. Nikada ne bih sebi dopustio da ugrozim egzistenciju 95 porodica u Bijeljini. TP „Napredak“ je i danas mogao raditi i dobro poslovati, ali, moćnicima i tajkunima to nije odgovaralo“.
Trinaest godina kasnije novi vlasnici odlično zarađuju prodajom imovine preduzeća.
Većinski vlasnik “Napretka” je Slobodan Ćurčić poznatiji kao vlasnik bijeljinskog preduzeća “Sloboprom” koje renoviralo bijeljinsku bolnicu, te kupilo najveći broj firmi iz sastava banjalučkog “Rudi Čajaveca” pretvorajući ih u poslovne prostore za iznajmljivanje.
Izvor: CAPITAL
7 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Da li je ovo istina ? pa neka ispitaju SIPA, policija, kad se promjeni vlast i sudovi pocnu raditi doce sve na svoje, kod nas u Njemackoj ne smijes viljusku ukrasti a ne kao dole kradu milione
VETERANI 317SBBR SA VRATA BOSNE HEROJ GRADA SU U SVOJOJ OPĆINI TO VEĆ VIDJELI NA DIJELU PODAVNO PREDUZEĆE PPUTRO- BRATSTVO – GORNJI VAKUF – USKOPLJE SA 300 RADNIKA I 25 POSLOVNI TRGO I NAZVAŠMO TO KELEMENDIZACIJA
Ovo je klasičan primer tzv. tranziciske privatizacije. Većina državnih preduzeća privatizovana su sa istim ciljem, i u pozadini većine privatizacija ista je izvšena na kriminalan način ; ili podmićivanjem političkih funkcionera, ili kupovinom vaućera od radnika ispod tržišne cijene. Nakon što se izvrši privatizacija, novi vlasnici, malo po malo, rasprodaju bivšu državnu imovinu koju su stvarale generacije i generacije nakon II svjetskog rata. Prema tome, sve privatizacije treba preispitati (to je moguće ako bi se doneo odgovarajući zakon), i gde se utvrdi nezakonitost (a to bi bilo u više od 50% slučajeva) imovinu vratiti državi ili od novih vlasnika, ako su imovinu u međuvremenu prodali, tražiti nadoknadu. naravno, ovo se neće nikad desiti, i mi ćemo nastaviti da živimo u mraku, jer smo se na mrak navikli.
Zakon o porjeklu imovine.RS nije Amerika pa da ne znamo ko prije deset godina nije imao ni za kruh.A ta priča da su podizali kredite ne pije vode ,kao i to prepisivanje imovine na rodbinu.
Imam diplomu elektro fakulteta, radim za 660 maraka, a previse se radi, privatna firma, gledam od prvog do prvog da sastavim,ne znam sta da radim, nista nemam, samo minuse u bankama, a ovi imaju milione. Kako su oni toliko pametni? Kakav to oni fakultet imaju? oooooooo drzavoooo
El inžinjer je jako,jako deficitaran kadar i te diplome ne može steči ovaj mendžerski kuplerajski kadar.U Americi bi zarađivao više nego solidno i živio civilizaciski.Sumnjam da intelekt jednog inžinjera ne zna šta da radi i da nezna kome će minus deložirati u perspektivi!
Posteni ljudi lose prodju. Inzinjeru strpi se jedno desetak godina,ako prezivis, imas elektro fax! Kad se promjeni vlast i neko krene u ciscenje, sve ce se to oduzeti nazad drzavi. Vidjeces ti sta je tu sve bilo..