PEKING, Kineski prerađivački sektor u maju je zabilježio treći uzastopni mjesečni pad, najviše usljed smanjenja narudžbi iz inostranstva, najveći za posljednje dvije godine.
Takozvani Indeks menadžera nabavke u maju je vrijedio 49,2 poena, prema konačnim podacima, što je nešto malo bolje od preliminarne prognoze (49,1), i nivoa u aprilu (48,9 poena), pokazuje Markitova anketa među šefovima kineskih preduzeća.
Na taj način indikator industrijske proizvodnje ostaje ispod praga od 50 bodova, koji razdvaja recesiju od rasta, prenosi Rojters.
Podindeks koji mjeri samo izvoznu aktivnost pao je na 46,7, što je najslabiji rezultat od juna 2013, i osjetno je manji nego u aprilu, kada je vrijedio 50,3 poena. Nivo zaposlenosti u industriji, mjeren ovim indeksom, pao je 18. mjesec zaredom, ali po nižoj stopi nego u aprilu, navode iz Markita.
Rast u uslužnoj djelatnosti je usporen, pa je indeks menadžera nabavke u tom sektoru snižen sa 53,4 na 53,2 boda, dok je u martu njegova vrijednost bila 53,7.
Stručnjaci Markita navode da je uslužna branša u Kini pružila bolji otpor usporavanju te ekonomije, u odnosu na prerađivački sektor.
A prema kineskom Nacionalnom birou za statistiku, industrijska aktivnost je bila nešto življa u maju, pa je indeks menadžera nabavki za industriju iznosio 50,2 poslije 50,1 poen u aprilu i martu, i 49,9 u februaru, što je u skladu s prosječnom prognozom analitičara u Rojtersovoj anketi. Tanjug