BEOGRAD, Ministar privrede Srbije Željko Sertić je izjavio da se proces privatizacije preduzeća u restrukturiranju mora što prije završiti.
On je podsjetio da je pripremljno 16 milijardi dinara za otpremnine.
Sertić je, gostujući sinoć u Dnevniku RTS-a, rekao da privatizacija preduzeća ne može više da se odlaže i da mora što prije da se završi.
Ministar privrede Srbije podsjeća da u prethodnih šest godina nijedno preduzeće nije bilo privatizovano, a u prvih nekoliko godina je obavljeno nekoliko hiljada privatizacija.
“Dajemo sve napore da smanjimo broj preduzeća, da nađemo parnera, da ga predamo u privatne ruke. Nažalost, zbog dugovanja, nerešenih pravnih poslova, najveći broj kompanija zinteresuje se samo za deo preduzeća”, naglašava Sertić.
Za 10 dana prestaje zaštita od povjerilaca za oko 50 preduzeća u restrukturiranju. Sertic dodaje da sama privatizacija pada ako se dozvoli da 31. maja kada padne zaštita, to preduzeće bude naplaćeno od strane nekog povjerioca.
“Tako je i sa FAP-om, Galenikom, tako je sa svim ostalim kompanijama gdje maksimalni trud dajemo da nađemo strateškog parnera. Gdje ne uspijemoemo, važiće tržišna pravila jer to je model i koncept za koji smo se opredjelili”, navodi ministar privrede Srbije.
Kada je riječ o preostalim preduzećima, koja više neće biti pod zaštitom, Sertić kaže da je pitanje da li će sva preduzeća istog dana biti blokirana.
“Postoji mogućnost da u jednom broju preduzeća naplata ne dođe kroz taj proces nego kroz unapred pripremljeni plan reorganizacije. Za očekivati je da neka preduzeća budu blokirana. Ta preduzeća će imati poteškoće u radu, a jedan od modela će biti primenjen”, objašnjava Sertić.
Prema njegovim riječima, pripremljno je 16 milijardi dinara kako bi se omogućilo svim radnicima da uzmu otpremnine.
Kada je riječ o najavljenim izmjenama Zakona o privatizaciji, Sertić navodi da će se uvesti tri glavne promjene.
“Omogućićemo zaštitu do 31. oktobra za preduzeća za koja su već objavljeni tenderi. Imamo pravo da kao Vlada za određen broj preduzeća donesemo do godinu dana zaštite. Treća mera je procena tržišne vrednosti”, objašnjava Sertić.
Govoreći o izvozu prvog kontingenta “Fijatovih” vozila za Rusiju, Serić navodi da se dozvola za izvoz očekuje.
“Ta odluka je na agendi sastanka Carinske unije Kazahstan, Rusija, Belorusija… Ja sam optimističan”, kaže Sertić i dodaje da će javnost biti obavještena kada ministarstvo dobije odgovor od Carinske unije. RTS