BANJALUKA, U Republici Srpskoj računar posjeduje 44,3 odsto domaćinstava, a najbrojniji korisnici računara – 76,4 odsto su lica višeg i visokog nivoa obrazovanja, rekla je danas direktor Republičkog zavoda za statistiku Radmila Čičković.
Ona je navela da potom slijede lica srednjeg obrazovanja, od kojih 49,2 odsto koristi računar, te lica nižeg obrazovanja, od kojih 9,2 odsto koristi računar.
Prezentujući rezultate istraživanja statistike informaciono – komunikacionih tehnologija, prvu ove vrste u BiH, Čičkovićeva je istakla i da od ukupnog broja domaćinstava u Srpskoj 47,2 odsto ima internet priključak, a među njima 68,8 odsto koristi ADSL.
“Analiziranjem strukture domaćinstava koja imaju internet priključak prema visini mjesečnog prihoda, uočene su velike razlike, tako da 85,6 odsto domaćinstava sa prosječnim neto prihodom preko 1.000 KM posjeduje internet priključak, dok je isti slučaj sa 29,3 odsto domaćinstava sa prihodom do 500 KM”, rekla je Čičkovićeva novinarima.
Ona je dodala da, posmatrajući referentno tromjesječje u kojem je istraživanje provedeno, jul – septembar prošle godine, 38 odsto lica koristi internet, od kojih su 79,4 odsto svakodnevni korisnici.
“Na osnovu rezultata istraživanja može se zaključiti da su među korisnicima interneta u referentnom tromjesječju najviše zastupljena lica od 16 do 24 godine i to njih 93,6 odsto, te studenti u procentu od 88,4 odsto”, navela je Čičkovićeva.
Ona je rekla da su rezultati istraživanja pokazali da nalog na društvenim mrežama ima 91,5 odsto populacije od 16 do 24 godine, dok kada je riječ o korisnicima interneta – oni najčešće elektronski razmjenjuju podatke putem elektronske poruke sa prilogom i putem ličnog veb sajta.
Čičkovićeva je istakla da prema rezultatima istraživanja u Srpskoj 100 odsto preduzeća koristi računar u svom poslovanju, gdje njih 98,7 odsto ima pristup internetu, dok njih 25,3 odsto plaća oglašavanje na internetu putem oglasa, društvenih mreža, te na drugim veb sajtovima.
Prema njenim riječima, od ukupnog broja preduzeća 19,4 odsto zapošljavalo je stručnjake informaciono – komunikacionih tehnologija, a najviše je bilo zaposleno u djelatnostima finansija i osiguranja, dok je veb sajt imalo 61 odsto preduzeća. Srna