BANJALUKA, Predsjednik Vlade Republike Srpske Željka Cvijanović rekla je da saradnja sa Vladom Srbije dobro funkcioniše, ali da tu saradnju treba intenzivirati, čak i po pojedinačnim projektima.
Cvijanovićeva je naglasila da je planirano da do kraja ovog polugodišta u Banjaluci bude održana zajednička sjednica dvije vlade na kojoj bi trebalo da budu definisani dalji koraci.
Od prošle zajedničke sjednice, ističe Cvijanovićeva, pojedinačno su resorna ministarstva radila na različitim projektima u oblasti poljoprivrede, zdravstva, obrazovanja, infrastrukture, socijalnih prava i drugim oblastima.
“Poruka za građane Srbije je da razumiju koliko je važna Republika Srpska ne samo nama ovdje, nego bi trebalo da bude važna i svakom građaninu Srbije, kao što je i nama važna Srbija. To je oblast u kojoj treba da neometano i sa puno žara promovišemo i zajedničke projekte i sve što je naša budućnost”, rekla je Cvijanovićeva za Radio Beograd.
Ona je podsjetila da su srpski privrednici u ranijim rizičnijima vremenima odigrali posebno važnu ulogu u stabilizaciji ekonomskih prilika u Srpskoj, ističući privatizaciju “Telekoma”, zahvaljujući čemu je Srpska osnovala Investiciono-razvojnu banku i realizovala niz projekata koji su decenijama čekali na realizaciju.
“Nekako mi se čini da nismo dovoljno dobri u promovisanju zajedničkih potreba”, navela je Cvijanovićeva i dodala da kada je riječ o odnosima Srpske sa Srbijom treba imati u vidu i mnogo zajedničkih rodbinskih, prijateljskih i nacionalnih veza.
Odgovarajući na pitanje da li bi odnos Srpske sa Srbijom mogao da se pojavi kao jedno od pitanja u procesu evropskih integracija, Cvijanovićeva je naglasila da je i u ranijem periodu bilo spekulacija o toj temi, ali da ona nema direktnih saznanja ili takvih informacija.
“Ne želim da vjerujem da će se ići u tom pravcu da nekoga u regionu uslovljavate njegovim odnosom prema nekome u drugoj državi”, rekla je Cvijanovićeva.
Pojašnjavajući svoje stavove o EU, Cvijanovićeva je navela da smatra da je EU dosegla svoje limite i da će ona sigurno biti nešto drugačija u budućnosti.
“Ona će morati da se reformiše, i to će biti EU u koju ćemo mi ulaziti. Ta EU će ponovo nakon decenija jačanja nadnacionalnih institucija morati da uvaži nacionalne države i to će biti Evropa u koju mi želimo da uđemo neokrnjeni sa aspekta svojih ovlaštenja”, istakla je Cvijanovićeva.
Ona je napomenula da je EU na mnogo primjera u regionu propustila da pokaže odlučan, integracioni, evropski pristup.
Cvijanovićeva je naglasila da je nešto što je prikazano kao regionalni proces različito vođeno u Hrvatskoj u odnosu na ono što je traženo u BiH, a da je Makedonija prikazivana kao najprosperitetnija demokratija na Balkanu koja će velikim koracima ići ka EU, da bi se došlo do toga da Makedonija 10 godina ne može da mrdne od statusa kandidata i da bi u njoj eskalirali problemi koji su mogli da budu sanirani na vrijeme.