BRISEL, Predsjednik Evropskog savjeta Donald Tusk upozorio je u Gdanjsku da se nad Evropskom unijom (EU) i dalje nadvija sijenka izlaska Grčke iz evrozone.
Kako je rekao, problem grčkih dugova je odavno već prevazišao finansijsku dimenziju i ako se ne riješi, uslijediće ozbiljne geopolitičke posljedice zbog nestabilnog Balkana.
“Loš izlazak Grčke iz evrozone ili EU ne bi morao da znači samo turbulencije u evrozoni, već i vrlo ozbiljne geopolitičke promjene u tom dijelu Evrope. Ako tome dodate najnovija zbivanja koja Makedoniju ovlaš dotiču građanskim ratom, dramatično nestabilnu situaciju u Bosni i Hercegovini, masivnu infiltraciju Rusije u Bugarskoj, nesigurnu situaciju u Moldaviji i sami vidite kako grčki problem suštinski prelazi dalje od samo finansijskog“, kazao je Tusk u petak na međunarodnoj konferenciji u Gdanjsku o budućnosti Evrope.
Predsjednik ES naglasio je da problem Grčke više nije samo problem novca, ma kako krupne sume bile u pitanju, prenijela je danas poljska privatna televizija TVN24.
“Danas to nije samo rasprava o finansijama, ma kako one bile velike i ulog krupan, već je u pitanju i ozbiljna geopolitička diskusija, kada su uzme u obzir situacija na obje strane Sredozemnog mora, a takođe i na Balkanu”, rekao je Tusk.
Prema Tuskovoj ocjeni, nad EU se i dalje nadvija sijenka “grexita”, a u junu problem mora definitivno da se riješi, pošto prestaju pravne i formalne mogućnosti da se Grcima dalje isplaćuje novac.
Tusk je kazao da će naredne sedmice, a prije svega jun, biti prelomni zato što zbog ubrzanog razvoja zbivanja, EU prestaje da liči na usporeni, pomalo dosadni politički projekt, i pretvara se u vulkan, imajući na umu pored Grčke i pitanje talasa nelegalnih izbjeglica, ali i Rusiju i Ukrajinu, o čemu se takođe odlučuje do kraja juna.
“Politička odluka već je donijeta, barem ja stojim iza takvog stava – odluka da se nastave sankcije protiv Rusije sve dok potpuno ne budu primijenjen sporazum iz Minska. Ne možemo da krijemo da je Ukrajina i to ne samo pitanje sankcija, postala najizrazitiji test i u stvari možda još produbila značaj pitanja da li EU može sebi da dozvoli zajedničku spoljnu politiku”, kazao je Tusk.
Predsjednik ES upozorio je da samo naivni evroentuzijasti vjeruju je moguće izgraditi jedinstvenu politiku, recimo s jedne strane Grčke s druge Litvanije prema Rusiji ili Ukrajini, ali je zaključio da EU predstoji izazov da bar istjera ono što je već zaštitila svojim autoritetom i angažovanjem – Istočno partnerstvo.
“Da EU ne napušta svoje partnere samo zato što već duže vrijeme nije u stanju da odredi svoju političku strategiju prema Rusiji”, zaključio je u Evropskom centru solidarnosti u Gdanjsku Tusk. Beta