TESLIĆ, Na današnjem simpozijumu o korporativnom upravljanju, koji se održava u Tesliću, ukazano je na značaj regionalne saradnje u iznalaženju načina izlaska iz ekonomske krize, pogotovo “malih” zemalja.
“Cilj međunarodnog simpozijuma o korporativnom upravljanju jeste da se dođe do mogućih scenarija izlaska iz krize malih zemalja kojima i mi pripadamo”, rekao novinarima profesor Ekonomskog fakulteta u Banjaluci Dragan Mikerević.
On je naveo da će zaključci i stavovi sa Simpozijuma biti predočeni na razmatranje Vladi Republike Srpske.
“Ekonomska kriza se zaoštrava. Žrtve se moraju podnijeti, a to znači da javna potrošnja mora biti prihvatljiva u mjeri da je ekonomija može iznijeti”, rekao je Mikerević.
Predsjednik Hrvatskog društva ekonomista Ljubo Juričić naveo je da su u ekonomiji trenutno aktuelne dvije struje – globalizacija kao proces koji nastoji ujediniti sve zemlje preko Svjetske trgovinske organizacije, MMF-a i Svjetske banke i proces regionalnog okupljanja zemalja koje su istorijski susjedi.
On je ocijenio da bez regionalne saradnje nema napretka, kako pojedinih zemalja, tako i regiona, te cijelog svijeta.
Juričić je naveo da se međunarodna politika formira pod uticajem zajednice zamalja različitih regiona svijeta.
“Neophodno je da zemlje međusobno sarađuju i izgrađuju jedinstvenu fizičku, institucionalnu infrastrukturu, da podstiču razvoj reprodukcijih lanaca vrijednosti u proizvodnji, što se više ne može spontano dešavati, već organizovano. Značaj ovakviih konferencija je da čujemo jedni druge”, naglasio je Juričić.
Prema njegovim riječima, prepreka za tu saradnju je istorija međusobnih ratova susjednih zemalja, takozvani “istorijski talog”. “Političari ne smiju podizati taj talog, već treba da nalaze pozitivne elemente”, kaže Juričić.
On je kao drugu prepreku naveo pojedine političke i ekonomske interesne grupe kojima odgovara zatvorenost – politička i ekonomska, na osnovu koje ostvaruju profit.
Predsjednik Saveza ekonomista Srbije Aleksandar Vlahović rekao je da su slični načini na koje se privrede regiona i EU oporavljaju nakon svjetske ekonomske krize.
“Temeljne strukturne reforme neće dati benefite u kratkom roku, već negativne političke poene, što je dovelo do toga da se taj posao u prethodnom periodu izbegavao”, naveo je Vlahović.
Deseti međunarodni simpozijum o korporativnom upravljanju o temi “Male ekonomije i nove paradigme ekonomskog rasta” otvorio je predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nedeljko Čubrilović. Skupu prisustvuju ekonomski sručnjaci iz Slovenije, Srbije, Hrvatske i BiH. Srna