BEOGRAD, Primjena naučnih znanja i novih tehnologija veoma je važna za privredni razvoj jer primjena nauke posredno pokreće privredu i otvara nova radna mjesta, saglasili su se juče učesnici konferencija pod nazivom “Fabrike za budućnost”.
Konferencija posvećena unapređenju ekonomske saradnje Srbije i Italije u domenu razvoja i primjene novih proizvodnih tehnologija, otvorena je juče u sklopu Sajma tehnike na Beogradskom sajmu.
Učesnici skupa razgovarali su i o inoviranju industrijskih tehnologija, podršci tehnološkoj razmjeni i inovacijama u oblasti novih proizvodnih tehnologija.
Konferecniju je podržala Vlada Srbije i Ambasada Italije u Beogradu, a organizatori su Akademija inženjerskih nauka Srbije, Italijanska asocijacija za mehatroniku i automatizaciju, Asocijacija italijanskih i srpskih naučnika i istraživača, privredne komore Srbije i Beograda uz podršku Međunarodnog sajma tehnike i tehničkih dostignuća.
Cilj skupa je saradnja Srbije i Italije u domenu novih proizovdnih tehnologija, posebno mehatronike, robotike i industrijske automatizacije.
Pomoćnik ministra obrazovanja, zadužen za tehnološki razvoj, transfer tehnologija i inovacioni sistem, Branko Bugarski istakao je da nauka ima dvije ključne uloge – da otkriva i unapređuje ali i da materijalizuje naučna dostignuća, pokreće privredu, i otvara radna mjesta.
On je ukazao da je primjena nauke u industriji veoma važna jer tehnološki razvoj može pomjeriti zemlju unaprijed i udahnuti svjež vazduh u industriju, poljoprivredu, energetiku.
Prema njegovim riječima potrebno je da se identifikuju jasni ciljevi koji će biti dio strategije Republike Srbije, da se prevaziđu maglovite ideje i zbrka koja nastaje između ciljeva i realnih mogućnosti i resursa.
Potrebno je i da se usvoje principi i kriterijumi za praćenje dostignuća projekata, da se uvede ocjenjivanje projekata svake godine ali i da se promoviše saradnja između ustanova koja se bave naukom s jedne i privrede s druge strane.
Predstavnik Asocijacije italijanskih i srpskih naučnika i istraživača Ivanka Popović podsjetila je da ta asocijacija ima za cilj da poveže srpske i italijanske naučnike i da pokuša da se zajedničkim snagama ide ka komercijalizaciji.
Ona je naglasila da saradnja italijanskih i srpskih naučnika već godinama postoji i dovela je do sklapanja više privrednih dogovora i sporazuma.
Kako su naveli organizatori konferencije, Srbija i Italija otvaruju uspješnu ekonomsku saradnju, koja dugi niz godina ima stabilan i rastući trend.
Italija je vodeći privredni partner Srbije, kako po vrijednosti izvoza, tako i po obimu spoljnotrgovinske razmjene, vrijednosti italijanskih investicija, prisustva italijanskih banaka i osiguravajućih kompanija.
Saradnja je dominantna u sektorima prerađivačke industrije, koji stvaraju proizvode visokog stepena prerade, kažu organizatori konferencije. Tanjug