BANJALUKA, Predsjednik Unije udruženja poslodavaca Republike Srpske Dragutin Škrebić izjavio je da Međunarodni monetarni fond /MMF/ ne traži da se novim zakonom o radu ukinu radni odnos na neodređeno vrijeme i kolektivno pregovaranje, ali da se mora znati u kojim pregovorima sindikat može učestvovati.
Škrebić je, nakon sastanka sa predstavnicima Misije MMF–a u BiH, rekao da ova institucija nema nikakve zahtjeve, već sugestije, koje se podudaraju sa zahtjevima poslovne zajednice za poboljšanje privrednog ambijenta.
“Prijatno sam iznenađen pozitivnim stavovima MMF–a, nema nijedne stvari o kojima se priča u medijima i koje sindikat okolo širi”, rekao je Škrebić.
On je dodao da MMF sugeriše da se u novi zakon o radu kroz pregovore ugrade iskustva koja su imale zemlje u tranziciji, kao i zemlje koje imaju bolje uređen privredni sistem.
“Radnici nisu protiv novog zakona o radu, već neradnici. Nisam siguran da su ovi što pričaju protiv novog zakona o radu pravi predstavnici radnika, već budžetskih korisnika, i oni ne bi ništa mijenjali”, rekao je Škrebić.
Prema njegovim riječima, novi zakon o radu će za radnike u realnom sektoru sigurno biti koristan.
“Kada je riječ o poštivanju novog zakona o radu, država je ta koja mora garantovati njegovo provođenje, a mi kao unija poslodavaca nikada nismo podržavali one koji ne isplaćuju plate ili ne uplaćuju poreze i doprinose”, rekao je Škrebić.
On je naglasio potrebu smanjenja poreza i doprinosa, ali i javne potrošnje.
“Ne možemo imati toliku administraciju na ovoliki broj zaposlenih, ne može radnik u administraciji da ima duplo veću platu od radnika u realnom sektoru, jer sa ovakvim proizvodnim snagama nismo u mogućnosti povećati plate u realnom sektoru bez smanjenja javne potrošnje”, upozorio je Škrebić.
Direktor Privredne komore Republike Srpske Dragica Ristić rekla je da poslovna zajednica podržava reformu radnog zakonodavstva, ali i uređenje cijelog tržišta rada, unapređenje kontrolnih organa i reformu obrazovnog sistema.
“Ukazali smo na to da je osnovni zahtjev poslovne zajednice, osim reforme radnog zakonodavstva, bio usmjeren na rasterećenje privrede od fiskalnih i parafiskalnih nameta i da pozdravljamo opredjeljenje da se krene ka tome”, navela je Ristićeva.
Ona je dodala da rasterećenje privrede treba da bude veće, i da je set nedavno usvojenih fiskalnih zakona samo prvi korak, te da se realizacijom drugih mjera za eliminisanje sive ekonomije očekuje značajniji efekat.
“I dalje insistiramo na vraćanju poreza i doprinosa na nivo iz 2007. godine, a kod uređenja tržišta rada tražimo redefinisanje uloge Zavoda za zapošljavanje”, rekla je Ristićeva. Srna