NJUJORK, Prošle je nedjelje S&P 500 indeks na Wall Streetu dostigao rekordni nivo, kao i Nasdaq indeks, što se ponajviše zahvaljuje usponu cijena akcija u tehnološkom sektoru, dok će ove nedjelje u fokusu ulagača biti naftni i zdravstveni sektor.
Dow Jones porastao je prošle sedmice 1,4 odsto, na 18.080 bodova, dok je S&P 500 skočio 1,8 odsto, na rekordnih 2.117 bodova, a Nasdaq indeks 3,3 odsto, na rekordna 5.092 boda.
Rekordi S&P 500 i Nasdaq indeksa ponajviše se zahvaljuju snažnom rastu cijena akcija u tehnološkom sektoru, nakon što je niz kompanija – od Googlea do Amazona i Microsofta – objavio bolje kvartalne poslovne rezultate nego što se očekivalo.
Zahvaljujući rezultatima tih kompanija, dosadašnja sezona objava poslovnih izvještaja za prvo tromjesečje nešto je bolja od očekivanja. Prije 10-ak dana analitičari su procjenjivali da je dobit kompanija iz sastava S&P 500 indeksa pala za 2,6 odsto u odnosu na isti lanjski period, a sada očekuju pad od 1,3 odsto.
No, prihodi većine kompanija su podbacili, pa sada analitičari procjenjuju da su pali 3,5 odsto na godišnjem nivou, dok su prije 10-ak dana očekivali pad prihoda za 2,8 odsto.
Posljedica je to ponajviše visokog kursa dolara, koji je u prva tri mjeseca ove godine ojačao za 9 odsto u odnosu na korpu najvažnijih svjetskih valuta, što je izazvalo pad prihoda multinacionalnih kompanija s inostranih tržišta.
Niska očekivanja po pitanju zarada i prihoda posljedica su, takođe, oštrog pada cijena nafte u odnosu na isti lanjski period.
Od lanjskog juna cijena barela pala je gotovo 50 odsto, pa se očekuje oštar pad prihoda i zarada naftnih divova, kao što su Exxon Mobil i Chevron, koji će poslovne izvještaje objaviti ove sedmice.
U fokusu ulagača biće i zdravstveni sektor, od kojeg se očekuju znatno bolji poslovni rezultati nego od naftnog. Analitičari procjenjuju da su kompanije iz tog sektora u proteklom tromjesečju ostvarile rast dobiti za 10,2 odsto u odnosu na isti lanjski period.
Ove će sedmice poslovne izvještaje objaviti farmaceutski divovi kao što su Pfizer, Merck, Bristol-Meyers Squibb…. S nestrpljenjem se čeka i poslovni izvještaj Applea jer rezultati najveće svjetske kompanije po tržišnoj vrijednosti uvijek značajno utiču na smjer berzi.
Ulagači će pažljivo pratiti i makroekonomske izvještaje, s obzirom da gotovo svi posljednji podaci ukazuju na usporavanje rasta američke ekonomije. Najviše bi na tržište mogla uticati prva procjena bruto domaćeg proizvoda (BDP) u prvom tromjesečju.
Kako se rast najveće svjetske ekonomije usporava, malo je vjerovatno da će američka centralna banka već u junu povećati ključne kamatne stope. Stoga se s nestrpljenjem čeka i što će u srijedu poručiti čelnici Feda nakon njihove dvodnevne sjednice. Hina