BANJALUKA, Ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH Mirko Šarović izjavio je da će jedan od prioriteta njegovog rada biti ispunjavanje uslova za izvoz proizvoda iz BiH na tržište EU.
On je najavio da će predstojeći period biti iskorišten za adaptaciju Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju, s obzirom da je Hrvatska, kao ranija članica CEFTA, postala članica EU.
“Ta adaptacija je obaveza obje strane, još od ulaska Hrvatske u EU, i kroz pregovore pokušavamo da dođemo do obostrano prihvatljivog rješenja”, rekao je Šarović za “Nezavisne novine”.
Među prioritetima u budućem radu, Šarović je naveo reformski kurs i približavanje EU kroz ispunjavanje evropskih uslova i zakonodavstva.
Komentarišući odluku EU o ukidanju proizvodne kvote na izvoz mlijeka, Šarović je rekao da Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju definiše trgovinske odnose i da postoje jasna pravila i zaštitne mjere.
“Svaki litar mlijeka koji regularno uđe u BiH opterećen je carinom deset odsto i posebnim prelevmanom, u zavisnosti i od masnoće mlijeka”, dodao je Šarović.
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Izvoz u EU? Dajte molim vas. Izvoz u EU moze samo preko firmi iz EU koje ima predstavnistvo u Srpskoj. Domaci proizvod nece dugo moci ici u EU, tj sve dok se EU ne oporavi, do tada ce trebati sertifikati, koje necemo nikada dobiti, jer ce ih jednostavno receno izmisljati. Malo je ‘ko jos naivan da vjeruje u bajke u vezi EU.