NJUJORK, Na Wall Streetu su u ponedjeljak cijene akcija porasle, zahvaljujući nadi ulagača da će Fed odgoditi povećanje ključnih kamatnih stopa zbog usporavanja rasta američke ekonomije.
Dow Jones ojačao je 117 bodova ili 0,66 odsto, na 17.880 bodova, dok je S&P 500 porastao 0,66 odsto, na 2.080 bodova, a Nasdaq indeks 0,62 odsto, na 4.917 bodova.
U petak je objavljeno kako je u SAD-u u martu broj novih radnih mjesta porastao za samo 126.000, upola manje nego mjesec dana prije i najmanje od kraja 2013. godine, što ukazuje na usporavanje rasta američke ekonomije.
Rast broja zaposlenih u martu znatno je manji u odnosu na 245.000, koliko su očekivali analitičari u anketi Reutersa. Time je prekinut i niz od 12 mjeseci neprestanog rasta zaposlenosti za više od 200.000, što nije bilo zabilježeno još od 1994. godine.
Kako se u petak na Wall Streetu nije radilo, reakcija ulagača na taj izvještaj uslijedila je tek juče, a oni su se orijentisali na pozitivnu stranu slabih ekonomskih pokazatelja.
“Protekli vikend omogućio je ulagačima da uvide pozitivnu stranu slabog izvještaja o zaposlenosti, a to je da Fed neće povećati kamate tako skoro”, kaže Rick Meckler, predsjednik kompanije LibertyView Capital Management.
Nakon izvještaja o zaposlenosti analitičari smatraju da je gotovo sasvim isključeno povećanje kamata američke centralne banke u junu, a izglednije krajem godine.
“Posljednji podaci upućuju na zaključak da ekonomija slabi, a ne da jača”, kaže Adam Sarhan, direktor u kompaniji Sarhan Capital.
Najviše je juče, 1,8 odsto, skočio S&P indeks energetskog sektora, što se zahvaljuje skoku cijena nafte za više od 6 odsto, nakon što je Saudijska Arabija povećala cijene svoje nafte koju prodaje u Aziji i nakon procjena da su zalihe u SAD-u prošle sedmice porasle sporije nego prethodnih sedmica.
Slabi ekonomski podaci izazvali su i slabljenje kursa dolara, što je, pak, ublažilo strahovanja ulagača da će visok kurs dolara pritisnuti prihode i zarade kompanija koje posluju u inostranstvu.
Ipak, trguje se oprezno uoči početka sezone objava kvartalnih poslovnih rezultata američkih kompanija. Na tržištu vlada bojazan da će zbog snažnog jačanja dolara u proteklih godinu dana rezultati kompanija biti slabi, posebno multinacionalki koje najavljuju pad prihoda i dobiti s inostranih tržišta.
U anketi Reutersa analitičari procjenjuju da su zarade kompanija iz sastava S&P 500 indeksa u prvom tromjesečju pale za 2,9 odsto u odnosu na isti lanjski period. Ako se to pokaže tačnim, bio bi to najslabiji kvartal za kompanije iz S&P 500 indeksa još od 2009. godine.
Na evropskim se berzama zbog uskršnjih praznika u ponedjeljak nije radilo. Hina