BEOGRAD, Poslanici Skupštine Srbije su u 2014. godini na službena putovanja u zemlji i inostranstvu potrošili 30 miliona dinara.
To piše u troškovniku parlamenta, koji je protekle sedmice usvojio skupštinski Odbor za administrativno-budžetska i mandatno-imunitetska pitanja.
Parlamentarci su za putovanja u inostranstvo u 2014. godini utrošili 28,9 miliona dinara, a za službena putovanja u zemlji 1,1 milion dinara.
Kada je riječ o službenim putovanjima u inostranstvo, najbrojnija poslanička grupa – Srpska napredna stranka – potrošila je i najviše i to 12,6 miliona dinara, a od poslanika najaktivnija u predstavljanju zemlje i Skupštine Srbije u inostranstvu bila je Aleksandra Đurović iz te stranke, koja je i šefica stalne delegacije pri Parlamentarnoj skupštini Savjeta Evrope (PS SE).
Na ime njenih službenih putovanja u inostranstvo izdvojeno je 3,1 milion dinara.
Članica delegacije pri PS SE i šefica delegacije u Parlamentarnoj skupštini Frankofonije Nataša Vučković, koja je poslanica DS, u prošloj godini je na službena putovanja u inostranstvo utrošila 1,9 miliona dinara, a njena stranačka koleginica Gordana Čomić, koja je zamenik člana delegacije pri Parlamentarnoj skupštini OEBS, nešto više od milion dinara.
Od poslanika koji su lani službeno putovali u inostranstvo nešto više od milion dinara potrošili su i Marija Obradović iz SNS, koja je i član delegacije pri PS SE, Elvira Kovač iz Saveza vojvođanskih Mađara, takođe član delegacije pri PS SE, kao i Aleksandar Senić iz Socijaldemokratske stranke, a koji je i predsjednik skupštinskog Odbora za spoljne poslove i član delegacije pri PS SE.
Kada su u pitanju troškovi stranaka na ime putovanja u inostranstvo, pored SNS, najviše su ih imale demokrate – nešto više od četiri miliona dinara, a slijede socijalisti sa blizu tri miliona dinara, pa Socijaldemokratska partija Srbije sa nešto više od dva miliona dinara, SDS sa 1,7 miliona dinara, SVM sa 1,4 miliona dinara.
I kada su službena putovanja u zemlji u pitanju najviše troškova imali su poslanici najbrojnije poslaničke grupe, koji su na to potrošili nešto više od 460.000 dinara.
Nova Srbija je na to utrošila nešto više od 106.000 dinara, PUPS oko 100.000 dinara, SPO-DHŠ nešto više od 85.000 dinara, a SDS nešto više od 46.000 dinara.
Sudeći po troškovima, najaktivniji poslanik na službenim putovanjima po zemlji bila je Zlata Đerić iz Nove Srbije, za šta je izdvojeno 101.000 dinara, zatim Vesna Rakonjac iz SNS, koja je potrošila nešto više od 70.000 dinara, Petar Petrović iz Jedinstvene Srbije sa nešto više od 60.000 dinara.
Sopstvene automobile su zarad dolaska na sjednice republičkog parlamenta najviše koristili naprednjaci Dragan Nikolić iz Vranja, Mujo Muković iz Tutina, Dragoljub Zindović iz Prijepolja i Nenad Mitrović, koji dolazi iz Bujanovca.
Oni su na ime naknada za korišćenje sopstvenih automobila dobili po oko milion dinara.
Sopstvene automobile su često koristili i šef naprednjaka u parlamentu Zoran Babić, koji je na ime naknada za to dobio oko 966.000 dinara, zatim Dragan Todorović iz te stranke, koji je dobio oko 970.000 dinara, njihov kolega Vladica Dimitrov, koji je dobio oko 980.000 dinara.
Više od 900.000 dinara u 2014. godini za korišćenje sopstvenih automobila dobili su i naprednjaci Olivera Pešić (Leskovac), Milanka Jevtović Vukoičić (Priboj), Ninoslav Girić (Leskovac), Radmilo Kostić (Pirot), kao i Muamer Bačevac iz SDPS, koji dolazi iz Novog Pazara.
Najviše zakonodavno tijelo je, inače, u prošloj godini potrošilo 2,5 milijardi dinara od planiranih nešto više od tri milijarde dinara, a razlika je vraćena u republički budžet.
Za poslanike je u protekloj godini ukupno potrošeno nešto više od 615 miliona dinara, a za skupštinsku stručnu službu 1,8 milijardi dinara.
Prošla godina je bila izborna godina, pa je za njihovo sprovođenje, kao i sprovođenje izbora za nacionalne savjete nacionalnih manjina, iz tekuće budžetske rezerve bilo opredjeljeno 1,158 milijardi dinara.
Skupština Srbije je iz svog budžeta u maju 2014. godine prenijela Ministarstvu finansija 100 miliona dinara za sanaciju poplava, kao i dva miliona dinara za liječenje oboljenja, stanja i povreda koji se ne mogu uspješno liječiti u Srbiji. Tanjug