BRISEL, Američka startap firma Uber podnijela je tužbu pred Evropskom komisijom protiv Španije i Njemačke zbog zabrane njene “uberpop” mobilne aplikacije, putem koje spaja ljude koji imaju vozilo sa onima kojima treba prevoz, a vožnja je znatno jeftinija od standardnog taksija i plaća se promptno putem interneta.
Evropska komisija potvrdila je da je dobila tužbu protiv Njemačke zabrane na Uberovo nuđenje usluga bez dozvole, prenosi Rojters.
Jedan od portparola Ubera je izjavio da je u ponedjeljak podnijeta slična tužba protiv Španije.
“Dobili smo dvije tužbe protiv Francuske i jednu protiv Njemačke”, rekao je portparol Evropske komisije ne spominjući, međutim, Španiju.
Prema informacijama iz štampe, Uber je, poslije tužbe podnijete u Briselu protiv Francuske u novembru prošle godine, ponovo u januaru ove godine podnio novu tužbu protiv te zemlje.
“Ne zatvaramo vrata mogućnostima koje pružaju nove tehnologije, ali smatramo da stvari treba da se rade u okviru onoga što pokriva postojeća zakonska regulativa”, dodao je portparol Evropske komisije.
Apelacioni sud u Parizu je u utorak suspendovao najmanje do kraja juna donošenje odluke o zabrani aplikacije “uberpop”.
Ova aplikacija omogućava korisnicima da vožnju naruče i plate preko aplikacije na smartfonu. Vozači koje firma angažuje preko interneta mogu da zarade, a provizija kompanije je 20 odsto. Korisnici preko aplikacije biraju da li će se voziti lou-kost varijantom ili luksuznim crnim “sedanima” za koje vozači moraju da imaju licencu. U Parizu je, na primjer, povoljnija varijanta za trećinu jeftinija od klasicnog taksija.
Startap iz San Franciska počeo je da radi 2010. i stekao je veliku popularnost širom svijeta, ali i izazvao kontroverze, jer se uglavnom ne uklapa u stroge zakone koji regulišu ovu vrstu usluge.
Najžešći kritičari i protivnici ove usluge su taksisti koji tvrde da vozači koji rade za Uber nemaju taksi licencu, niti plaćaju poreze i osiguranje kao legalni taksisti. Tanjug