BANJALUKA, U organizaciji Američke trgovačke komore u BiH i Vijeća stranih investitora BiH održan je, u srijedu 01.04.2015.godine, u Banjaluci, Otvoreni forum na temu “Sistem naplate i oporezivanje usluga zaštite intelektualne svojine, digitalnih sadržaja i telekomunikacijskih usluga u Bosni i Hercegovini” s ciljem pokretanja dijaloga o problemima sa kojima se susreću poslovni subjekti u ICT (Informaciono Komunikacijske Tehnologije) oblasti i oblasti zaštite prava intelektualnog vlasništva.
Na događaju, koji je bio podijeljen u tri tematske cjeline, dat je osvrt na sistem naplate i oporezivanja usluga zaštite intelektualne svojine, poreski tretman digitalnih sadržaja i telekomunikacijskih usluga. Osim predstavnika kompanija – članica AmCham BiH i FIC BIH, o problemima su diskutovali i predstavnici UINO BiH, inspekcijskih organa i poreskih uprava.
„UINO BiH radi na izmjenama Zakona o PDV-u i usklađuje isti sa preporukama EU. Prvi draft je gotov i ovom prilikom pozivamo poslovne asocijacije koje predstavljaju glas odgovornih investitora, da se uključe u daljnji rad izmjena legislative. Mi želimo partnerski odnos sa vama“ – naglasio je Dejan Radić, šef Grupe za kontrolu velikih poreskih obveznika u UINO BiH.
Potreba da se održi Otvoreni forum upravo na ovu temu proizašla je iz činjenice da je ICT sektor u BiH, trenutno najinteresantniji postojećim i budućim stranim investitorima, te da svojim potencijalom može doprinjeti ubrzanom ekonomskom razvoju Bosne i Hercegovine, uz direktno unaprijeđenje i razvoj drugih privrednih sektora.
“Drago mi je da je upravo ova konferencija mjesto otvaranja novih pitanja ali i stvaranja konstruktivnog dijaloga, kako bi se donijele važne promjene za dobrobit svih nas. Svi zajedno treba da radimo na podizanju svijesti o upotrebi i distribuciji licenciranih softvera, oporezivanja digitalnih sadržaja i zaustavljanja korištenja ilegalnih informacijsko-tehnoloških proizvoda”, istakao je Đorđe Mišić, izvršni direktor za marketing i prodaju kompanije m:tel.
Na Otvorenom forumu zaključeno je da je od bitne važnosti identifikovati oblasti u kojima poslovna praksa može predstavljati podršku dužnosnicima poreskih uprava, inspekcijskih uprava, Instituta za zaštitu prava intelektualnog vlasništva. Te je važno pozicioniranje ICT sektora kao strateškog sektora vladinih strategija i planova, kao važnog za budući razvoj, ali i mogućnost dobijanja fondova za stimulaciju i ulaganja. Događaj je podržan od strane zajedničkog člana AmCham BiH i FIC BiH, kompanije m:tel.