NJUJORK, Čak iako ne šaljete podatke Fejsbuku ili uopšte nemate nalog na ovoj mreži, oni prate vaše ponašanje na internetu.
Izvještaj belgijske komisije za zaštitu privatnosti koji je predstavljen juče otkrio je da je Fejsbuk pratio sve korisnike, čak i one koji su bili izlogovani sa svojih profila, odnosno i one koji nemaju profil. Način na koji prate je korišćenje „kolačića“ i tastera „like“ koji se sada može naći na 13 miliona sajtova širom svijeta.
Prema zakonima EU, sajtovi moraju da dobiju dozvolu korisnika prije nego što postave „kolačiće“ na njihov računar. Automatsko postavljanje „kolačića“ od strane sajta je zabranjeno prema zakonima EU. To znači da kada korisnik prvi put posjeti sajt mora da dobije informaciju, odnosno zahtjev da li želi da se na njegovom računaru čuvaju „kolačići“.
Prema osnovnim podešavanjima, Fejsbuk automatski instalira „kolačiće“ koji prate ponašanje korisnika na svim sajtovima.
Pomoću specijalnog kolačića zvanog „datr“ oni su mogli da vide ko sve posjećuje sajtove koji u sebi sadrže „like“ taster.
Predstavnici Fejsbuka osporili su izvještaj istakavši „da je pun faktualnih netačnosti“. Takođe, dodali su da ih autori izvještaja nisu kontaktirali kako bi razjasnili pretpostavke.
Šta su „kolačići“?
To su male datoteke koje se čuvaju na računaru dok korisnik surfuje internetom. Kada prvi put posjete neku stranicu, one tada šalju „kolačiće“ na računar kako bi zapamtile aktivnosti ili podešavanja korisnika, tako da sljedeći put kada posjete istu stranicu mogu ih automatski primijeniti. Mogu se koristiti za čuvanje lozinki ili formulara. Blic