BANJALUKA, Gradonačelnik Banjaluke Slobodan Gavranović rekao je nakon razgovora sa delegacijom poljske tekstilne kompanije “Kris lajn” da Banjaluka investitorima može da ponudi mnogo i da je pogodna za ulaganje.
“Ono što pruža Banjaluka, sa svojim kapacitetima, sigurno ne pruža nijedan grad u BiH”, rekao je Gavranović novinarima.
Gavranović je rekao da su se predstavnici poljske kompanije interesovali za mogućnosti razvoja proizvodnje na ovim prostorima.
“Njihov plan je da jedan pogon koji imaju u Poljskoj dislociraju i tim povodom su danas u Banjaluci”, rekao je Gavranović i dodao da je delegaciji predočio sve prednosti i mogućnosti koje Banjaluka nudi.
Prema njegovim riječima, u narednih desetak dana očekuje se pismo namjere poljske kompanije, odnosno odluka da li žele da se razgovori učine operativnim.
“Iz ove kompanije su spremni i prije dislokacije pogona da razgovaraju o zakupu i razvoju proizvodnje, a kasnije bi prema planovima razvoja firme išli na dodatna ulaganja i zapošljavanje, u prvoj fazi 50 do 70 ljudi”, rekao je Gavranović.
On je istakao da grad, između ostalog, nudi i lokaciju buduće poslovne zone u Ramićima.
Vlasnica kompanije “Kris lajn” Marzena Pudlovska istakla je da je razgovarano o mogućnostima iznajmljivanja prostora za investicije.
“Kasnije bi možda razmislili o kupovini na ovoj lokaciji, ali o tome bi nešto konkretnije mogli govoriti naredne godine”, rekla je Pudlovska. Ona je istakla da se “Kris lajn” već 23 godine bavi proizvodnjom ženskog rublja, te da postrojenje u Poljskoj zapošljava 200 radnika.
Svoje proizvode, prema riječima Pudlovske, izvoze u Njemačku, Rusiju, SAD, Italiju, Grčku, a odnedavno i u Francusku.
Predsjednik Područne privredne komore regije Banjaluke, Goran Račić koji je prisustvovao današnjem sastanku, rekao je da Banjaluka i Republika Srpska u tekstilnoj industriji mogu da ponude najpovoljnije uslove u odnosu na druge zemlje u regionu.
“Danas smo našim potencijalnim investitorima predstavili da je trošak radne snage u Srpskoj u tekstilnoj industriji u odnosu na druge grane niži za 80 evra ukoliko bismo uzeli jednu prosječnu platu od 250 evra”, rekao je Račić.
On je naglasio da je opredjeljenje Privredne komore zajedno sa Vladom Srpske u posljednjih nekoliko godina dalo rezultate i da je sve veća zaposlenost u tekstilnoj, pogotovo, kožarsko-obućarskoj industriji.
“Ukoliko budemo omogućili da u narednih nekoliko godina u naše obrazovne sisteme vratimo školovanje tekstilnih tehničara, mislim da možemo sve veći broj radnika da zaposlimo u tekstilnoj industriji”, rekao je Račić.
On je dodao da svi investitori koji dolaze u Banjaluku i Republiku Srpsku, kada se govori o tekstilnoj industriji, prvo postavljaju pitanje da li imamo adekvatnu radnu snagu koja može da bude uposlena.
“Banjaluka i još dosta gradova u okolini imaju ponudu radne snage koja može da odgovori zahtjevima investitora”, rekao je Račić. Srna