NJUJORK, Na Wall Streetu su u ponedjeljak cijene akcija pale, nakon snažnog rasta prošle sedmice, jer su ulagači oprezni dok procjenjuju uticaj oscilacija kursa dolara na tržišta, posebno naftno.
Dow Jones oslabio je 11 bodova ili 0,06 odsto, na 18.116 bodova, dok je S&P 500 skliznuo 0,17 odsto, na 2.104 boda, a Nasdaq indeks 0,31 odsto, na 5.010 bodova.
Na tržištu je juče vladao oprez, nakon što su prošle sedmice cijene akcija snažno porasle, po prvi puta nakon tri sedmice pada.
Poruka Feda da neće žuriti s povećanjem kamata izazvala je prošle sedmice pad kursa dolara, a rast cijena nafte. Takva kretanja nastavljena su i ove sedmice.
Juče je dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na šest vodećih svjetskih valuta, pao daljih 0,9 odsto, nakon što je prošle sedmice potonuo više od 3,5 odsto.
To je djelimično ublažilo strahovanja da će visok kurs dolara naštetiti američkoj ekonomiji. Jaki dolar predstavlja, naime, velik problem za američke multinacionalne kompanije jer zbog toga njihovi proizvodi na svjetskom tržištu postaju manje konkurentni, pa im padaju prihodi i zarade.
„Ulagači se polagano pripremaju za sezonu objave kvartalnih poslovnih rezultata koja počinje za koju sedmicu, a tada će se vidjeti kako je snažan dolar uticao na poslovanje. Do tada očekujem oprezno trgovanje“, kaže Ken Polcari, direktor u kompaniji O'Neil Securities.
Dolar je u proteklih godinu dana prema korpi valuta ojačao oko 20 odsto, zbog čega je dosad 50-ak američkih kompanija smanjilo procjene zarade u prvom tromjesečju, a biće ih i više, pa su očekivanja analitičara u anketi Thomson Reutersa za prvo tromjesečje znatno smanjena.
Na svaku kompaniju koja je dosad najavila povećanje procjena zarade dolazi njih 5,5 koje su smanjile procjene, pokazuje izvještaj Thomson Reutersa. To je najlošiji odnos pozitivnih i negativnih najava od prvog tromjesečja prošle godine.
„Ulagači su svjesni da će snažan dolar naštetiti zaradama kompanija, ali još ne znaju koliko“, kaže Polcari.
Ulagače najviše zabrinjava energetski sektor, koji čini oko 8 odsto zarada kompanija iz S&P 500 sektora.
Prošle je sedmice cijena nafte porasla, ali ne zbog smanjenja raskoraka između ponude i potražnje, nego zbog pada kursa dolara, zbog čega su poskupile sve sirovine čije se cijene izražavaju u američkoj valuti.
I u ponedjeljak su iz istog razloga cijene nafte porasle, za više od 1 odsto, no zbog procjena da će dobit naftnih kompanija pasti, S&P indeks energetskog sektora ojačao je juče samo 0,2 odsto.
Na oprez ulagača ukazuje mršav obim trgovanja. Na američkim su berzama vlasnika juče zamijenile 5,4 milijarde akcija, dok prosječan dnevni obim u ovom mjesecu iznosi 6,8 milijardi.
I na većini evropskih berzi cijene su akcija juče pale. Frankfurtski DAX indeks skliznuo je 1,19 odsto, na 11.895 bodova, a pariški CAC 0,65 odsto, na 5.054 boda. Londonski FTSE ojačao je, pak, 0,22 odsto, na 7.037 bodova. Hina