BEOGRAD, Dozvoljeni minus u Srbiji koristi oko 4,5 miliona korisnika, a svaki građanin u prosjeku je u minusu za 229 evra.
Međutim, postoji mogućnost da ovu pozajmicu iskoristite pametno i tako smanjite svoje troškove.
Dozvoljeno prekoračenje po računu, popularni dozvoljeni minus, jedan je od najčešće korišćenih bankarskih proizvoda. Mnogi posežu za ovom pozajmicom u visini cijele zarade, a savjet je, da ako već morate, minus koristite što kraće.
Razlog je cijena – kada se, naime, pogleda kamata, u slučaju da građanin koristi minus godinu dana, ukupni troškovi staju i trećinu od zaduženja. Osim toga klijent mora da vrati i čitav iznos koji je pozajmio.
Bankari kažu da je dozvoljeni minus jedan od najčešćih bankarskih usluga. Odobrava se lako, po jednostavnoj proceduri i uz minimum potrebne dokumentacije, uglavnom na dan podnošenja zahtjeva. U pitanju je dinarska pozajmica, pa klijenti ne trpe zbog promjene kursa, a na kamatu ne utiču ni druga kretanja na tržištu.
Kako, međutim, proći najjeftinije?
“Savjetujemo da dozvoljeni minus ne koristite u cjelukopnom iznosu, odnosno da ne trošite preko svojih realnih mogućnosti. Poželjno je da ovaj proizvod koristite samo u vanrednim situacijama i u nižim iznosima”, kaže za “24 sata” Dejan Vučinić, izvršni direktor u “Sosijete Ženeral banci”.
Za veće kupovine i plaćanja, mnogo bolji izbor su krediti jer se na njih obračunava niža kamata ili kreditne kartice kod kojih se kamata takođe plaća samo na potrošeni iznos, ali uz limit koji može da bude višestruko viši od dozvoljenog minusa, objašnjava Vučinić.
Najoptimalnije rješenje, dakle, jeste novac podizati po potrebi. To znači da ne uđe u dozvoljeni minus do punog limita na početku mjeseca jer se kamata za dozvoljeni minus obračunava za iznos koji se koristi i to na osnovu broja dana u korišćenju.
I na kraju – izbjegavati nedozvoljeni minus. Osim što kamata može da bude i duplo veća nego u slučaju dozvoljenog minusa, klijent će biti evidentiran i u Kreditnom birou. 24 sata